Разочарувањето кај народот од политичарите е огромно, бидејќи преку ноќ се збогатија на грбот на народот

Поврзано

БЕСА во oпoзициja, ако сите албански партии влeзaт во Владата

Портпаролот на Движењето Беса, Арјанит Хоџа, смета дека Албанците треба да имаат и опозиција, а не само партии на...

Кондовец му впepил пиштooл во глава на полициckи службеник – сега kpивично одговара пoлицaeцот

Независниот синдикат на полицијата жестоко реагира откако вчера МВР поднесе кривична пријава против 6 полициски службеници за наводно „малтретирање...

Мајка и син од Скопје спечалија 1,7 милиони евра за само еден ден

Компанијата Скопски пазар АД Скопје преку Македонска Берза ја извести јавноста дека на 04.08.2020 година во блок-трансакција на берзата...
- Advertisement -

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски во неговото гостување во емисијата „Заспиј ако можеш“ на Алфа Телевизија истакна дека во Македонија најголемо е разочарувањето во политичарите, а потоа најмалку доверба имаат граѓаните во правосудните органи и истото мора да се промени со прочистување во политиката
Тој изјави дека поминуваат многу избори, многу се ветува ништо не се исполнува, политичарите доаѓаат пред избори, ветуваат се и сешто, потоа никаде ги нема се до следните избори.

Од друга страна граѓаните гледаат дека има интензивно и несразмерно зголемување на имотот на политичарите. Гледаме дека луѓе кои до вчера биле просечни за една година во високата политика стануваат натпросечни, во делот на имотот кој го поседуваат. Тоа се брои во милионски суми, еве господинот Заев често пати знае дека каже да каже дека има имотен лист од 80 или 100.000 евра, а пред некој ден го слушаме како вели дека неговото семејство имало богатство од 8,5 до 10 милиони евра, потенцира Мицкоски.

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ вели дека мора да се знае вистината што е точно 70 илјади или 10 милиони

– Така да јас прво би почнал со прочистување во политиката. Да видиме семејствата на политичарите да имаат шанса да докажат како го стекнале тој имот. Кога ќе има казнивост во политиката, кога политичарите ќе бидат предмет на таков тип ветинг, или прочистување тогаш можеме да кажеме дека се што сме постигнале имаме како да докажеме, нагласи Мицкоски.

Latest News

27 годишно момче си го пpoнашол таткото обeceн во гapaжа

На 06.08.2020 во 15.15 часот во СВР Скопје било пријавено дека во скопско село 27-годишно лице во гаража...

(Видео) Тамара Тодевска – „Не можам да си ја пpocтaм мојата нeпpoфecиoнaлнocт, јас го згpeшив текстот кој мислев дека го знам“

Тамара Тодевска гостуваше во студиото на „Репортер“, каде зборуваше за сите перипетии со одземеното прво место од гласовите од жирито на Евровизија, па се...

БЕСА во oпoзициja, ако сите албански партии влeзaт во Владата

Портпаролот на Движењето Беса, Арјанит Хоџа, смета дека Албанците треба да имаат и опозиција, а не само партии на власт. Тој не ја исклучува...

Денес е Свeта Ана: Вечно име и празник на чуда за сите жeни

Мајка на Пресвета Богородица. Денес се празнува нејзиното успение, но нејзиниот главен празник е на 9 септември, под кој датум се напишани и службата...

Мaфиja чичо: Ваучерите за летување дома – ревнoceн бизнис за граѓаните што ги добија

Ваучерите за туризам- вносен бизнис, на социјалните мрежи и специјализирани портали за огласување отворено со име и призиме одредени лица се пазарат, нудат...

More Articles Like This