August 10, 2020, 5:39 am

Разрешени тројца директори на јавни претпријатија под Град Скопје и поставени нови

Поврзано

Пoплавени улици во Скопје, отворени шахти, оштeтени возила

Поплавени улици, отворени шахти, оштетени возила, метеж и нервоза од граѓаните, но и од возачите. Ова е сликата од...

ВИДЕО: Дождот направи езера во Аеродром, жителите почнаа да пливаат

Еден млад скопјанец реши на оваа мака да направи смешно видео и да го објави на социјалната мрежа Тик-Ток. Неколку...

(Видео)Гopaт неколку автомобили во Ново Лисиче

Повеќе автомобили беа зафатени од пожар утринава во скопската населба Ново Лисиче. Во моментов нема информрации како настанал пожарот и...
- Advertisement -

Поставени се нови директори во три јавни претпријатија кои се под надлежност на Град Скопје, потврдуваат од таму.  На местото на Игор Јанушев во Јавното сообраќајно претпријатие е поставен Кристијан Чушков, а на местото на Александар Атанасов во ЈП Водовод и канализација е поставен Душко Весковски.

Промена има и во ЈП Улици и патишта. На директорското место во ова претпријатие ќе седне Сенад Смаиловиќ.

Сите нови директори се кадри на СДСМ. Весковски е претседател на општинскиот комитет на СДСМ во Карпош, а по локалните избори стана претседател на Советот на општина Карпош.

Чушков беше дел од изборниот штаб на новиот градоначалник на Скопје.

Се уште не е познато кој ќе седне на директорските места во другите јавни претпријатија под надлежност на Градот.

Latest News

Денеска е Св. апостоли Прохор, Никанор, Тимон и Пармен

Според календарот на МПЦ (Јулијанскиот календар) денеска е 28 јули. Денеска е Св. апостоли Прохор, Никанор, Тимон и Пармен. Овие се...

Неофицијално се откриваат имињатa на новиот премиер и министрите

Политичките партии веќе разговараат, покрај изборната програма и нивната хармонизација, и за евентуалните имиња во ресорите што тие ќе ги водат. Бидејќи наголемо се шпекулира...

Д-р Даниловски: Очекувана е бројката од 200 новозapaзени и нови кластери

Очекувана е бројката од 200 ново заразени од Ковид 19 и нови кластери по забавите на излетнички места, а бројката ќе се задржи и...

Филипче блokиpaл пaциeнтka која чека лek за да пpeживee

Министерот за здравство Венко Филипче блокирал на социјалната мрежа Инстаграм пациентка од Скопје која бара помош од него во битката со опасна, ретка и...

Bakцината пpoтив Koвид-19 нема да биде целосно ефикасна, смета главниот американски eпидeмиoлог

Главниот американски епидемиолог Ентони Фаучи оценува дека вакцината против вирусот корона нема да биде целосно ефикасна. На онлајн семинарот на Универзитетот Браун, Фаучи истакнал дека...

More Articles Like This