Ракетиран аеродромот во Триполи

  • September 12, 2018

Аеродромот „Митига“ во либискиот главен град Триполи е ракетиран ноќеска, при што, според вооружената група која го држи под контрола, немало жртви или материјална штета.

epa06991885 A view of damage on the rooftop of Al-Waddan Hotel after rockets fired by unknown militants fell over Tripoli, Libya, 01 September 2018 (issued 02 September 2018). According to reports, rockets hit several parts of Tripoli on 01 September including the Al-Waddan Hotel, which is only 100 meters away from the Italian embassy, and Ben Ashour area near prime minister?s office as fighting renewed between rival factions in the capital. At least 39 people, including civilians, were killed in the fresh clashes that erupted over the past few days. EPA-EFE/STR

„Митига“ е една од главните врски на Либија со светот, а во време на нападот кон него патувал патнички авион кој полетал од Александрија во Египет. Леталото е пренасочено кон аеродромот во Мисрата, поради заканата од ракетниот напад.

Повеќе вооружени групи водат борби за контрола врз Триполи откако либиската Влада се обиде да расформира единица на армијата во чија лојалност се сомневаше. Тоа предизвика бунт и улични пресметки во градот.

Аеродромот „Митига“ беше затворен од 31 август до 6 септември поради борбите во Триполи, а беше повторно отворен со помош на Обединетите нации.

Одговорност за нападот презеде група која се нарекува Младинско движење на Триполи.

Претходно «
Следно »