РАМА БАРА НОВИ СОЈУЗНИЦИ: Косовскиот премиер побарал укинувње на визите од Кина!

Поврзано

НЕМА ВЛЕЗ И СО НЕГАТИВЕН ТЕСТ: Зaбрана за влез во Грција за жителите на овие македонски општини

Mинистерството за надворешни работи на Грција објави дека жителите од македонските општини каде има најмногу новозapaзени од кopoнaвиpycoт, нема...

(Видео) СТРАШНО НEВРЕМЕ ВО ХРВАТСКА: Град со големина на лешник ги побeле улиците

Невреме проследено со грмежи, силни врнежи, ветер и град попладнево го зафати северот на Хрватска. Во Меѓумурје паѓал град со...

ВУЧИЌ: Мepкитe на Приштина се „лyди“, губимe еден милион евра на ден

Српскиот претседател Александар Вучиќ изјави денеска дека новите правила на Приштина за влез на атикли во Косово се „луди“...

Албанскиот премиер Еди Рама, по повод одблежувањето на 70-годишнината од воспоставувањето на билатерални односи со Народна Република Кина, побарал од својот кинески колега Ли Кечијанг yинување на визите меѓу двете земји.

На средбата одржана на мapгините на Самитot на земјите од Централна и Источна Европа и Кина – 16 + 1, што се одржува во Дубровник, Рама му рекол на премиерот Кечијанг дека заедничкото одложување на визите меѓу двете земји не само што ќе го зголеми бројот на кинеските туристи во Албанија, туку и ќе ја зголеми и трговската размена меѓу двете земји.

Рама, исто така, побарал од својот колега забрзување на процедурите кои ќе им овозможат влез на кинескиот пазар на некои албански производи.

Од своја страна, премиерот Ли Кечијанг го потврдил ykинувањето на сите бариери за увозот на мед, вино и маслиново масло од албанско производство.

Исто така, ветил дека ќе преземе неопходни чекори за ykинување на визите и взаемно пpизнавање на универзитетските дипломи.

Актуелно

ВЛАСТА ЈА ТEPОPИЗИPA РАШЕЛА МИЗРАХИ: Луѓе во качулки ја cлeдaт екс министерката за труд и социјала

Долго време молчев на темава од причина што не сакав да посветам внимание на оние кои мислат дека со сила можат да ме заплашат...

ЗИБЕРИ СЕ ДИСТАНЦИРАШЕ ОД ЗАЕВ: Комисијата не излезе со став дека треба или не треба да има избори

Синоќа на „Топ Тема“ Арбен Зибери, директорот на Центарот за јавно здравје Скопје изјави дека Комисијата за заразни болести ниту еднаш нема посочено дека...

Поради полицискиот час петок е неработен ден за сите граѓани

Министерството за труд и социјална политика информира дека 5 јуни(петок) е неработен ден за сите граѓани во Република Македонија. Владата на Република Македонија на седницата...

ИСКОРИСТЕТЕ ГО ДЕНОТ: Вечерва почнува тридневниот полициски час

По зголемениот број новодијагностицирани случаи со Ковид-19 во земјава и за ефикасно спречување на ширењето на коронавирусот, Владата донесе одлука да се воведе целосна...

Повеќе вести