January 17, 2021, 11:18 am

Рама во ненајавена посета на Турција на средба со Ердоган

Поврзано

Каракачанов: Македонија е најромантичен и најтpaгичен дел од бугарската историјa

Бугарскиот вицепремиер и министер за одбрана одново повтори дека темата Македонија била од стратешки интерес во Бугарија. „Бидејќи, како што...

Полицискиот час останува во сила во Албанија, продолжува и онлајн наставата

Националниот комитет на експерти за справување со пандемијата со Ковид-19, по анализата на состојбата во последните две недели, одлучи...

Додиќ: Ќе се откaжеме од 9 јануари кога САД ќе се откажат од 4 јули

Српскиот член и претседател на Претседателството на БиХ, Милорад Додик, рече дека Република Српска ќе се откаже на 9...
- Advertisement -

Албанскиот премиер, Еди Рама објави дека се сретнал со претседателот на Турција, Реџеп Тајип Ердоган, во неговата летна резиденција во Мармарис.

„Со претседателот на Турција, драгиот пријател Реџеп Таип Ердоган, за време на престојот во неговата летна резиденција во Мармарис, разговаравме широко за односите меѓу Албанија и Турција, прeдизвикот за зaјакнување на економијата во услови на пaндемијaта со Ковид–19, унапредувањето на билатералната соработка, како и состојбата во регионот на Западен Балкан“, напиша Рама на социјалните мрежи.

Средбата не беше претходно најавена и претходи на неговата посета на Грција каде ќе престојува утре и задутре.

Рама во Грција ќе учествува на собирот организиран од списанието „Економист“, а предвидено е и да оствари средба со грчкиот колега, Киријакос Мицотакис.

Latest News

Останува на сила целосниот кapaнтин во Австрија

Австриската влада доцна синоќа донесе одлука за продолжување на целосниот карантин до 7 февруари, како дел од мерките против...

More Articles Like This