August 9, 2020, 11:58 am

РАСИСТИЧКИ ГРАФИТИ НА МАКЕДОНСКИТЕ ЦРКВИ: Грчката дијаспора во Мелбурн со расистички графити на Македонските цркви низ Австралија

Поврзано

Уште четири дена за договор: Пендаровски има рок до четврток да го додели мандатот за формирање влада

Течат роковите за формирање ново парламентарно мнозинтво и нова влада, поради што со засилено темпо се одвиваат преговорите меѓу...

ТАРАВАРИ ГО КАЖА УCЛОВОТ – во влада со ДУИ ако Зибери е премиер

Гостиварскиот градоначалник Арбен Таравари од Алијанса за Албанците, вчера за телевизија Телма кажа дека коалицијата на Алијанса со Алтернатива...

Таравари: Би влегле во коалиција со ДУИ само под еден yслов

Би влегле во Влада со ДУИ само доколку мандатар биде Насер Зибер, истакна за Телма, Арбен Таравари, од Алијансата...
- Advertisement -

Австралиската државна телевизија Еј-Би-Си известува за згрозеноста на македонската заедница од Мелбурн од графитите со расистичка содржина што ги затекнале утрово на нејзините објекти во градот, меѓу кои и „Смрт за сите вас“ пред македонскиот фудбалски клуб Слога, покрај натписот „Грција“ напишан на грчки јазик.

-Бев шокиран. Не можам да разберам дека нешто такво може да се случи на место каде што се собираат до 350 деца, изјави членот на клупското раководство Сашо Николовски.

„Политиката не треба воопшто да биде дел од спортот. Тука сме за да уживаме во прекрасната игра каква што е фудбалот, сите сакаме да ги видиме нашите деца како трчаат наоколу. Не сакаме да видиме таков вид терминологија и вандализам насекаде по ѕидовите на клупската зграда. Жално“.

Графити осамнаа и на македонската православна црква „Свети Никола“ во Престон, еден од нив со пораката „Fuck Skopje“.

-Имаме парохијани кои доаѓаат тука, имаме деца – повеќето од нивните пријатели се Грци – што треба да им објасниме на оние мали деца, прашува отец Миле Талески.

„Бев вџашен, не знаејќи како да им го објасниме ова на помладата генерација… овој вандализам покажува само варварство и срам. Тој што го сторил тоа нема ништо духовно во него… веројатно сакале да создадат тензии… или да ја зголемат напнатоста“.

Македонската заедница за ова ја известила полицијата, а работници од локалниот совет почнале да ги бришат графитите.

Вандализмот строго го осуди и Питер Јасонидес, национален координатор на Панмакедонска федерација на Австралија, која ги претставува Грците од регионот Македонија во Северна Грција.

-Ние го почитуваме имотот на другите луѓе и, во овој случај, верските објекти на другите, рече тој.

Тој додаде дека нема место за вакви работи во едно демократско, мултикултурно општество.

-Мора да постои почит, меѓусебно почитување, вели Јасонидес.

Тој рече дека сквернавењето знамиња и верски објекти е во спротивност со духот на мултикултурализмот и би побарал интервенција од државната Комисија за мултикултура.

-Да ја прашам дали може да посредува, да организира средба меѓу двете страни, за да можеме да разговараме за тоа, рече Јасонидес.

„Барем сме на иста страна кога станува збор за такво насилство, за палење знамиња и такви работи“.

5 КОМЕНТАРИ

Latest News

Додека граѓаните плаќаат поскапи сметки за струја, фирмите на Заеви нижат профити

Зоран Заев и СДСМ преку поскапената струја, која ќе ја плаќаат граѓаните, собираат свежи пари кои подоцна преку тендери...

АПАСИЕВ ДА ГИ ВРАТИ НАРОДНИТЕ ПАРИ ШТО ГИ ЗЕМАЛ ОД ПЛАТНИОТ СПИСОК НА СЈО

Откако вчера пратеникот Димитар Апасиев ја скандализираше јавноста со својата објава на фејсбук која се однесува на вицепремиерката во заминување, Радмила Шекеринска, се појавија...

Возачите во спротивна насока излегувале надвор од патот: На патот Кадрифаково-Св.Николе избегнати три сообpaќајни нecpeќи

Вчеравечер на патот Кадрифаково – Свети Николе биле избегнати три сообраќајни несереќи кои можеа да имаат смртен епилог. Како што велат очевидци, возачите...

Дознајте зошто Спенџарска не сака да се лаже самата себе

Со години ги слушам луѓето како зборуваат: -‘Ама јас сум добра личност, не го заслужив ова!’, истакна на својот Инстаграм профил познатата македонска водителка и...

Пиво од 50 денари, свеж портокал 80 – Хрватите решија драстично да ги спуштат цените

Aко изминатите години Хрватска важеше за една од поскапите туристички земји, а фотографиите со фискални сметки на туристите го изненадија регионот поради високите цени,...

More Articles Like This