РАСКИНАТ ДОГОВОРОТ ЗА СЛОБОДНИ ЛЕТОВИ НА АВИОНИТЕ НА САД ВО СИРИЈА: Русија ќе го штити Сириското небо од авиони на САД!

Поврзано

Научниците контра СЗО: Бараат да се сменат препораките за коронавирусот

Стотици научници тврдат дека постојат докази дека коронавирусот може да биде зaразен во помалите честички во воздухот и ја...

Нова катаcтрофа во Кина, издадено прeдупредување од трет степен поради бабунска чума

Властите на градот Бајан Нура во кинескиот автономен регион Внатрешна Монголија издале денеска предупредување до населението, еден ден откако...

(Видео)Техничкиот министер за земјоделство качен на коњ вршеше проверка на шумскиот фонд

Ден со Цветан Трипуновски, во инспекција низ Огражден, проверка на шумскиот фонд и лов на потенцијална дрвосеча. https://www.facebook.com/iNFOMAX.mk/videos/745665222864670/

Меморандумот за соработка во врска со воздушната безбедност на воените авиони кои летаат врз Сирија е суспендиран, со цел да и дозволи на официјална Москва соодветно да реагира на безбедносните закани и агресијата на Вашингтон врз сувереноста на Сирија, изјавил заменик шефот на комитетот за одбрана на Долниот дом на парламентот Јуриј Швиткин
tomahavk

Според Руското МНР, Москва одлучи да го суспендира меморандумот, по бомбардирањето на воздухопловната база во Сирија од страна на САД во провинцијата Хомс.
„Оваа одлука е целосно логична…Суспендирањето на меморандумот ќе ни дозволи да реагираме навремено на разни закани, вклучително и оние по нашите авио-бази и трупи кои се наоѓаат таму“, додава Швиткин.

Според законодавецот, Русија не можела да постапи никаку поинаку при бомбардирањето изведено од САД поради овој меморандум.

Сириската воздухопловна база беше погодена со 59 крстаречки ракети „Томахавк“ лансирани од разурнувачките бродови УСС Портер и УСС Росс од Средоземното море.

Актуелно

(Видео)Техничкиот министер за земјоделство качен на коњ вршеше проверка на шумскиот фонд

Ден со Цветан Трипуновски, во инспекција низ Огражден, проверка на шумскиот фонд и лов на потенцијална дрвосеча. https://www.facebook.com/iNFOMAX.mk/videos/745665222864670/

Во живо: Христијан Мицкоски на средба со жителите на Прилеп

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и кандидат за премиер на Република Македонија, попладнево е на средба со жителите на Прилеп. Cледете во живо: https://www.facebook.com/iNFOMAX.mk/videos/360493781586587/

Во живо: Христијан Мицкоски на средба со жителите на Крушево

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и кандидат за премиер на Република Македонија, попладнево е на средба со жителите од Крушево. Неговото обраќање во живо можете да го...

(Во живo) Христијан Мицкоски на сpeдбa со жителите на општина Кpивoгaштaни

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и кандидат за премиер на Република Македонија, попладнево е на средба со жителите од општина Кривогаштани. Неговото обраќање може да го следите...

ВМРО-ДПМНЕ убедливо победува на 15 јули, Заев губи и во Муртино

ВМРО-ДПМНЕ победува на 15 јули ова го покажува најновата анкета на почитувана американска агенција за мерење на јавното мислење . Анкетите по изборни единици...

Повеќе вести