August 14, 2020, 12:12 am

РАСКОЛ ВО СДСМ КУМАНОВО: Циц извиси, Заев го постави тепачот Максим Димитриевски за кандидат за градоначалник – членството незадоволно!

Поврзано

Демир Далип: Охридскиот Рамковен договор е со „тесни рамки“ и не се применува за Египќаните

Рамковниот договор склучен во Охрид пред 19 години, според припадниците на етничката заедница Египкани е со „тесни рамки“...

ВМРО-ДПМНЕ: Пендаровски призна дека мандатот е доделен бeз доказ за мнозинство и е yзyрпиран

Стево Пендаровски како Претседател на државата соопшти дека ќе доделува мандат за Влада спротивно на Уставот по принципот „прв...

Нина Ангеловска да кaжe кoгa ги пoвлeклa пapитe од Еypocтaндаpд бaнкa

ВМРО-ДПМНЕ јавно ја повикува министерката за финансии Нина Ангеловска да го објави точниот датум на кој ги вади парите,...
- Advertisement -

Во периодот на само еден месец пред локалните избори, во ситуација кога сите до сега објавени анкети покажуваат дека ВМРО-ДПМНЕ е во предност во поголемиот дел од локалните самоуправи, СДСМ се соочува со кризна состојба во Куманово, општина која некогаш важеше за нивен бастион.

 

Таму долгогодишниот градоначалник Зоран Дамјановски – Циц веќе ја нема поддршката од партијата, откако денеска беше и официјално соопштено дека кандидат за градоначалник на Куманово ќе биде Максим Димитриевски, човекот кој пред само неколку месеци беше обвинет за физички напад во кумановска кафеана.

Ова било причина за незадоволство, расправии и длабоки поделби во членството на СДС – Куманово каде се уште актуелниот градоначалник има поддршка од дел од членството. За ваков развој на настаните во кумановскиот огранок на социјал-демократите се говореше уште летово, кога во јавноста излегоа шпекулации дека актуелниот градоначалник на Куманово, Зоран Дамјановски – Циц по четврти пат да ја бара довербата од граѓаните, но овој пат како независен кандидат. Сепак, Циц брзо демантираше и тврдеше дека верува во својата партија.

Сигурно одлуката која денес ја соопшти СДСМ не му дошла сеедно, па фактот што Заев го пушти низ вода можеби и ќе го натера да размисли за самостојната кандидатура која минатиот месец побрза да ја демантира.

2 КОМЕНТАРИ

Latest News

Сpaмота: Пензиониран генерал прeживува гoлгoта, 10 дена со температура оставен да лeжи дома без лeкарска помош

Која здравствена институција функционира во оваа држава? Ова прашање го поставува Агрон Газафер чиј татко преживува голготa во Македонија. Тој...

Викендов останете дома, ново нeвpeме ќе ја зaфати Македонија

За време на викендот, особено во попладневните часови територијата на Македонија ќе биде зафатена од влажна и нестабилна воздушна маса која на повеќе места...

ММФ: Пандемијата ја чини глобалната економија 375 милијарди долари месечно

Пандемијата на Ковид-19 ја чини глобалната економија околу 375 милијарди американски долари месечно, објави денеска Светската здравствена организација (СЗО), врз основа на информациите од...

(Видео) Воз се зaби во автомобил близу Тетово, има и повpeдени

Возот кој сообраќал на релација Скопје – Кичево yдpил во автомобил со тетовски таблички. Во сообраќајката се повpeдeни Б.С (22) и Б.Н (39) и двајцата...

(Видео) Под опсада амбасадите на Белорусија во Москва и Киев

Врз зградата на амбасадата на Белорусија во Киев е фpлен факeл, јави дописникот на Спутник, а пpoтест е одржан и пред дипломатското претставништво на...

More Articles Like This