РАСТАТ БУГАРСКИТЕ АПЕТИТЕ-СЕ ДОГОВОРИЛ ЛИ ЗАЕВ?: Бугарите бараат да бидат државотворен народ во Македонија

Поврзано

Си легна на брашното, Заев ќе коалицира со Ахмети

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, во интервју за МИА вели дека очекува победа на изборите, па дури и поддршка...

Штипското Инфeктивнo одделение се прошири и на одделот за Нeвpологијa

Штипското Инфективно одделение од попладнево и официјално се прошири на Одделот за неврологија, кое се наоѓаше во истата зграда....

(Видео) Силјановска Давкова го честита 4-ти Јули на американскиот народ, Трамп и Брнс

Носителката на листа на ВМРО-ДПМНЕ во ИЕ 1, Гордана Силјановска Давкова со честитка за 4-ти Јули: На американскиот народ, Претседателот...

Красимир Богданов, заменик-претседател на Комисијата за надворешна политика на Народното собрание на Бугарија, испорача ново барање за Македонија ако сака да стане членка на Европската унија.

„И покрај теророт и систематското искоренување на бугарштината, и денес илјадници граѓани на РСМ си го чуваат бугарското самосознание, а стотици илјади, какви и да имаат економски интереси, мечтаат да бидат Бугари по државјанство и трескавично пребаруваат во старите фиоки за да ги најдат бугарските документи на своите баби и дедовци. Но, не само поради минатото, овие луѓе ги заслужуваат своите права и идентификација. Ако властодршците во РС Македонија сметаат дека нивната земја треба да биде дел од ЕУ, тие ќе треба да ги признаат своите бугарски етнички и историски корени и бугарскиот државотворен принцип на нивната современа државност, како и бугарската лингвистичка основа на јазикот што се зборува во Повардарието. А Бугарите треба да бидат запишани во Уставот на Република Северна Македонија. Дури тогаш, а не како досега, со ситни итроштини, соседната земја ќе може да смета на безрезервна бугарска поддршка“, порача Богданов, пратеник на Обединети патриоти, кои се дел од Владата на Бојко Борисов.
 

Извор: Експрес</a>

Актуелно

Си легна на брашното, Заев ќе коалицира со Ахмети

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, во интервју за МИА вели дека очекува победа на изборите, па дури и поддршка...

Шokaнтнa ayдио бomбa: “Рашо одобри, се гледам со Вице, дадоа зелено светло да му се зaпaли колата, Трајче Заев даде црвен картон да...

Шокантна нова аудио бомба се појави на социјалните мрежи во која се слушаат два гласа за коисе тврди дека се на Стојче Чифлигароски, сопственик...

(Фото) Нeврeмeтo нарави хaoc во Скопје

Невремето кое пред малку го затекна главниот град на Македонија предизвика хаос во собраќајот. Голем број возила чекаат во километарски колони, возачите се нервозни...

(Во живо) Христијан Мицкоски на средба со жителите на Шуто Оризари

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и кандидат за премиер на Република Македонија, попладнево е на средба со жителите од Шуто Оризари. Неговото обраќање може да го следите...

Чулев: Изборни нepегуларности нajcтрого ќе се caнкционираат, без разлика од која партија доаѓаат

Главен акцент треба да се стави на спречување на секаков вид на изборни нерегуларности, кои најстрого ќе бидат санкционирани, без оглед од која политичка...

Повеќе вести