October 27, 2021, 7:47 pm

Растат тeнзиитe во Црното Море: Започнаа големи вoeни вежби на Украина и НАТО

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Украина и неколку земји, вклучително и САД, денес започнаа заеднички воени вежби во Црното Море, каде има големи тензии со Москва и каде минатата недела се случи инцидент на руски сили со британски воен брод.

Поморските вежби наречени „Морски бриз 2021“ ќе траат до 10 јули и вклучуваат околу 5.000 војници и 30 бродови од околу триесет земји, вклучително и неколку земји-членки на НАТО. Соединетите држави го испраќаат уништувачот „Рос“ таму.

Киев смета дека целта на маневарот е да се испрати „силна порака за зачувување на стабилноста и мирот во регионот“, рече командантот на украинската флота на почетокот на вежбата во Одеса, јужното украинско пристаниште.

Украина има затегнати односи со Русија откако прозападните земји дојдоа на власт во Киев во 2014 година, по што Русија го анектираше полуостровот Крим, а во источна Украина започна војната меѓу нејзините сили и проруските сепаратисти. Оттогаш имало неколку вооружени инциденти во Црното Море, а последниот е со британскиот разурнувач „Дефендер“, пренесува Бета.

Москва објави дека истрелала предупредувачки кон тој британски брод на 23 јуни, тврдејќи дека ја нарушила поморската граница во близина на Крим и влегла во руските територијални води. Лондон негираше дека Русите испратиле предупредувачки истрели кон нивниот брод, наведувајќи дека разорувачот пловел низ територијалните води на Украина. Велика Британија, како и другите земји, не ја признава руската анексија на Крим, ниту промената на границата на море околу неа.

Русија тогаш предупреди дека ќе пука не само за да предупреди, туку и да ги „удри“ туѓите бродови со цел да ги заштити своите граници.

Latest News

Коњановски: Кондовски нема проекти, ги копирал проектите кои СДСМ ги вети во 2017, но не ги направи, четири години исти лаги

„Нашата програма е направена според принципот на компетентност, отчетност, одговорност, но и точна финансиска конструкција на тоа што треба...

More Articles Like This