РАСТЕ БРОЈОТ НА ЖРТВИ: Најмалку 14 загинати и повеќе од 315 повредени од силниот зејмотрес

  • January 24, 2020
  • Коментари

Најмалку 14 лица загинаа, а 315 се повредени вечерва откако Источна Турција ја погоди силен земјотрес од ‚6.9 степени според Рихтер.

 

 

Земјотрес со јачина од 6,8 степени според Риметеровата скала во 20,55 часот по локално време во источниот дел на Турција, соопштија властите, додавајќи дека после силниот следува два помали земјотреси со јачина од 5,4 и 5,1 степен.
Земјотресот се случи на длабочина од 6,7 километри во близина на градот Сивриџе во источната провинција Елазиг.
Според локалните власти, 225 лица се повредени во провинцијата Елазиг и околу 90 лица во соседната провинција Малати.
Агенцијата Анадолија објави дека екипи за спасување од соседните провинции биле испратени на местото на настанот.
Турција се наоѓа на трусно земјиште и честопати е погодена од земјотреси.
Земјотрес со јачина од 7,4 степени според кој ја погоди Турција во 1999 година, уби 17 000 луѓе, меѓу кои и 1.000 во Истанбул.

Претходно «
Следно »