September 30, 2020, 8:11 pm

РАСТЕ БРОЈОТ НА ЖРТВИ: Најмалку 14 загинати и повеќе од 315 повредени од силниот зејмотрес

Поврзано

Поради пaндемијата Дизни ќе отпyшти 28 000 работници

Американскиот медиумски гигант Волт Дизни објави дека ќе уkине 28.000 работни места во одделот за домашни паркови и производи...

(Видео) Ладен туш пред нацијата: Додека сопругата на Бајден го бakнуваше после дебата, видете што направи Меланија

Aмериканскиот претседател Трамп и неговиот противник поранешниот сенатор и потпретседател Бајден, синоќа имаа една од трите предвидени пред претседателските...

(видео) Снимка од воздух: Гpaната погодува група ерменски војници

Вооружените сили на Азербејџан ги уништија резервните сили на ерменската војска кои дошле да и помогнат на единицата која...
- Advertisement -

Најмалку 14 лица загинаа, а 315 се повредени вечерва откако Источна Турција ја погоди силен земјотрес од ‚6.9 степени според Рихтер.

 

 

Земјотрес со јачина од 6,8 степени според Риметеровата скала во 20,55 часот по локално време во источниот дел на Турција, соопштија властите, додавајќи дека после силниот следува два помали земјотреси со јачина од 5,4 и 5,1 степен.
Земјотресот се случи на длабочина од 6,7 километри во близина на градот Сивриџе во источната провинција Елазиг.
Според локалните власти, 225 лица се повредени во провинцијата Елазиг и околу 90 лица во соседната провинција Малати.
Агенцијата Анадолија објави дека екипи за спасување од соседните провинции биле испратени на местото на настанот.
Турција се наоѓа на трусно земјиште и честопати е погодена од земјотреси.
Земјотрес со јачина од 7,4 степени според кој ја погоди Турција во 1999 година, уби 17 000 луѓе, меѓу кои и 1.000 во Истанбул.

Latest News

Неколку скопски улици утре бeз вода

Без вода утре ќе останат корисниците од булеварот Киро Глигоров, дел од населба Ќерамидница и дел улица Перо Наков...

Koj е Ѓорѓија Сајкоски, новиот генерален секретар на ВМРО-ДПМНЕ

Денеска при заседавањето на Централниот Комитет на ВМРО-ДПМНЕ по предлог на претседателот Христијан Мицкоски беше изгласан Ѓорѓија Сајкоски за нов Генерален секретар на партијата. Ѓорѓија...

Средношколски глас: Ќе сноси ли некој одговорност за пpoпаднатата национална платформа?

Националната платформа за учење на далечина нe успеа и во последен момент на само еден ден од пред почетокот на школската година се промени...

Мицкоски упати честитки до новоизбраниот генерален секретар на партијата

Централниот Комитет на ВМРО-ДПМНЕ го изгласа Ѓорѓија Сајкоски за нов генерален секретар на партијата. Ѓорѓија Сајкоски е роден во Кичево и е доктор на историски...

Жена пронашла 500 000 евра во стан што сакала да го продаде

На дното од визбата на една зграда во седмиот арондисман во Париз во стар куфер се криело вистинско богатство – повеќе од 500.000 евра,...

More Articles Like This