October 23, 2020, 7:56 am

Расте бројот на заболени деца: 16 годишно девојче од Кавадарци позитивно на кopонавирyс

Поврзано

Peцecиjaтa ce пpoдлaбoчyвa, мepкитe пoмoгнaa, нo имa и гoлeм дoлг

Рецесијата се продлабочува во Македонија и таа ќе биде најголема во изминативе две децении, оцени Светска банка, презентирајќи го...

Eпидeмиjaтa излeзe oд кoнтpoлa во Шпанија

Шпанија, која неделава стана прва земја во Западна Европа во која бројот на заразени надмина еден милион, вчера повторно...

ФДА гo oдoбpи „Ремдесивир“ за лeкyвaњe Koвид-19

Администрацијата за храна и лекови на САД (ФДА) го одобри првиот лек за лекување на Ковид-19: Ремдесивир, антивирусен лек...
- Advertisement -

Шеснаесетгодишна кавадарчанка е најновиот случај на лице позитивно на Ковид-19 во Центарот за јавно здравје во Кавадарци во изминатите 24 часа.

Како што изјави за МИА доктор Ристе Јовановски, специјалист епидемиолог, девојката не знаела како се заразила со вируцот.

Таа е со лесна клиничка слика и е на домашно лекување.

Се работи на утврдување на лицата со кои контактирала, со цел нивна изолација.

Latest News

Peцecиjaтa ce пpoдлaбoчyвa, мepкитe пoмoгнaa, нo имa и гoлeм дoлг

Рецесијата се продлабочува во Македонија и таа ќе биде најголема во изминативе две децении, оцени Светска банка, презентирајќи го...

Eпидeмиjaтa излeзe oд кoнтpoлa во Шпанија

Шпанија, која неделава стана прва земја во Западна Европа во која бројот на заразени надмина еден милион, вчера повторно бележи рекорден број на нови...

ФДА гo oдoбpи „Ремдесивир“ за лeкyвaњe Koвид-19

Администрацијата за храна и лекови на САД (ФДА) го одобри првиот лек за лекување на Ковид-19: Ремдесивир, антивирусен лек што се дава интравенски на...

Бикoвитe yживaaт вo paбoтaтa, Oвнитe пoлни caмoдoвepбa

ОВЕН Работа: Полни сте со самодоверба, вредни и амбициозни. Конечно, ги решавате проблемите кои порано сте ги избегнувале и сметале за второрангирани. Љубов: Емотивниот однос е...

Македонофoб и бугарофoб поставен за директор на Управата за развој и унапредување на јазиците, инаку кум на Српче

Владата денеска ја разреши од должноста Славица Тодорова, директор на Управата за развој и унапредување на образованието на јазиците на припадниците на заедниците, орган...

More Articles Like This