October 18, 2021, 2:30 am

Расте бројот на лицата одбиeни од НАТО за сеpтификат за бeзбедност

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Според големината на државата меѓу 500 и 600 македонски државјани треба да добијат сертификат за безбедност од НАТО, а постапката на барање на сертификати е почната за околу 300, објаснува за Радио Слободна Европа Стојан Славески, директор на Дирекцијата за безбедност на класифицирани информации.

Преку оваа институција всушност одат сите барања за безбедносен сертификат од НАТО, а Славески вели дека 200 од 300 за кои поднеле добиле безбедносни сертификати за работа на класифицирани информации на НАТО. Десетина пак, не ја поминале безбедносната проверка, додава тој.

Latest News

Целосно обработени податоците од Градско, Дојран, Лозово, Росоман и Центар Жупа, ова се резултатите

На веб-страницата на Државната изборна комисија објавени се првичните резултати од пет општини каде се обработени 100 отсто од...

More Articles Like This