October 28, 2020, 1:06 am

РАСТЕ ЦРНИОТ БИЛАНС: Бројот на загинати од силниот земјотрес се искачи на 29

Поврзано

Наредена целосна мобилизација на здравството во Хрватска

Хрватскиот министер за здравство Вили Берош објави дека нaредил целосна мобилизaција на здравството. Берош на својот Фејсбук профил напиша дека...

Црн ден за Грција, за прв пат четирицифрена бројка на зaболeни, пoчинaлe 12 лица

Во изминатите 24 часа во Грција се регистрирани 1.259 нови случаи на Ковид-19, што е рекорден број новозaболени во...

Рекорден број на пoчинaти во Албанија, дури 22% од тeстираните позитивни на ковид-19

Во последното деноноќие во Албанија од Ковид-19 починaле седум лица што е највисока бројка до сега. Меѓу починaтите е...
- Advertisement -

Бројот на загинати од силниот земјотрес во источна Турција се искачи на 29, соопшти агенцијата за помош при катастрофи во земјата.

Досега се пријавени 1.234 лица повредени додека спасувачите продолжуваат да ги извлекуваат луѓето затрупани под урнатините, соопшти Управата за управување со катастрофи и вонредни состојби (АФАД).

Вкупно 43 лица се спасени, вклучувајќи и една жена, 17 часа откако нејзината куќа се сруши врз неа.

Тим геодети ја проценува штетата предизвикана од земјотресот, при што првичните извештаи посочуваат дека 72 згради биле целосно оштетени.

Најмалку 462 земјотреси се почувствувани во регионот од кои повеќе од десетина беа над 4,0 степени.

Земјотресот со јачина од 6,8 степени ја потресе турската покраина Елазиг во петокот вечерта.

Претходно во саботата, претседателот Реџеп Таип Ердоган го посети регионот погодени од земјотресот и присуствуваше на погребот на две жртви.

Сочувство пристина од целиот свет, вклучувајќи ги САД, Русија, Малезија и Пакистан.

Latest News

Ќе доцни исплатата на повратот од „Викенд без ДДВ“

Повратот на данокот од сметките направени во таканаречениот „Викенд без ДДВ“ најверојатно ќе доцни. Иако парите од данокот за...

Зapaзени неколку новинари, сниматели и други вработени во Телевизија Сител

Повеќе од десетина новинари, сниматели, вработени во режија и во дескот на Телевизија Сител се или зaразени или се во изолaција поради контакт со...

Наредена целосна мобилизација на здравството во Хрватска

Хрватскиот министер за здравство Вили Берош објави дека нaредил целосна мобилизaција на здравството. Берош на својот Фејсбук профил напиша дека моменталната состојба со коpонавирусот во...

Пренџов: Власта се грижи за граѓаните како што Шилегов се грижи за платите на пожарникарите

Вечерва во емисијата „Заспиј ако можеш“ гостуваше Љупчо Пренџов, потпрестедател на ГРOМ, пратеник и претседател на Парламентарната комисија за контрола на тајните служби. При...

Пренџов: На 100 000 жители, ЕУ има 30 зapaзени, додека Македонија има 441

Љупчо Пренџов, пратеник од Гром и Коалицијата„За обнова на Македонија“ во своето гостување во емисијата „Заспиј ако можеш“ зборуваше за измените на Законот...

More Articles Like This