РАШКО, КАДЕ СО ОВОЈ ПАМЕТ?: Излудениот Драги Рашковски се скара дури и со Миле Паника, граѓаните ја исмеваат неговата нелогичност и неспособност!

Поврзано

ДО КОГА ЌЕ ГО ПУШТАТЕ ДЕВОЈЧЕТО ДОМА РАСПЛАКАНО?: Заев ја oбвини Нина Групер за лошата состојба на буџетот

Планира ли Зоран Заев да ја пyшти низ вода министерката за финансии, Нина Ангеловска? До кога ќе го пуштате...

ТАСЕВСКИ: И Комисијата ја ставија во скут, мора избори и точка

Еееее народе, ко немаме срце да земеме лacтегарки во раце, вели актерот Сашо Тасевски за последните препораки од Комисијата...

Јаневски: Филипче бе, рејтинг бате, рејтинг, е*еш вирус, нели?

Филипче бе, а да не е ова со меркиве зашто на Муртино и на пајакот од Куманово им требаат...

Генералниот секретар на Владата на Република Македонија, Драги Рашковски, синоќа уште еднаш докажа дека неспособноста и самобендисаноста се одлика на Владата на Зоран Заев, пишува порталот Денешен.

Рашковски го нападна популарниот лик Миле Паника кој на својот фејсбук профил се шегуваше со логиката на генералниот секретар на Владата, откако овој на трагикомичен начин се обиде на граѓаните „да им продаде“ приказна дека Укинувањето на радиодифузната такса фактички било покачување на просечната плата.

На ваквото неверојатно нелогично држење до став, му реплицираа голем број граѓани. Со иста не-логика му одговори и Никола Србов од ВМРО-ДПМНЕ, кој Рашковски го потсети дека по истата логика, ВМРО-ДПМНЕ ги зголемило пензиите на пензионерите за повеќе илјадници денари, ако за зголемување ги сметаме парите кои пензионерите не ги плаќаат за автобуски превоз, посета на бањи и лекови.

Ваквата логика на Рашковски предизвика остри реакции и на социјалната мрежа Твитер.

Сепак, најголемата трагикомедија се случи откако Рашковски, не можејќи да прифати критика за неговиот неразумен, нерационален, нелогичен и необјаснив став, се впушти во жолчна дебата и објаснување дури и со комичниот лик Миле Паника, кој логиката на Рашковски ја објјасни на следниот начин:


На тоа, Ракшовски се најде повикан да одговори, па влезе во уште поголеми нелогичности.


Бламот на генералниот секретар на владата не заврши тука:

Граѓаните кои ја коментираа ваквата реакција на Рашковски порачуваа што побргу Македонија да се врати во нормала, односно подалеку од рацете на вакви луѓе кои не се одликуваат ниту со способност за работа, ниту за логика.

Актуелно

ДО КОГА ЌЕ ГО ПУШТАТЕ ДЕВОЈЧЕТО ДОМА РАСПЛАКАНО?: Заев ја oбвини Нина Групер за лошата состојба на буџетот

Планира ли Зоран Заев да ја пyшти низ вода министерката за финансии, Нина Ангеловска? До кога ќе го пуштате...

СКАРАНИ СО ЛОГИКА, ОЧИГЛЕДНО ГИ СОВЕТУВА ЗАЕВ: Поради непочитување на мерките Комисијата за заразни болести препорача укинување на полицискиот час

Поради непочитување на мерките за заштита од коронавирус во државата, Комисијата за заразни болести ѝ препорачува на Владата укинување на полицискиот час, отворање на...

СКОПЈЕ ЕПИЦЕНТАР НА ЗАРАЗАТА: 16 нови случаи на коронавирус во Македонија

Министерството за здравство информира дека денеска Институтот за јавно здравје регистрира 14 оздравени пациенти во: Скопје-3 и Тетово-11. На Клиниката за инфективни болести и фебрилни...

РУСКОСКА: Јанева ја избра страната на злoтo, торбата Луј Витон завршила кај родителите на Јовановски

Катица Јанева уште е во филмот на Чарлиевите Ангели, со овије зборови обвинителката Вилма Рускоска, ги почна завршните зборови за предметот „Рекет“. Според неа, Јанева...

OД КАДЕ МУ ИНФОРМАЦИИ НА КУРТИ: Избори во Македонија ќе има во јули

– Вршителот на должноста премиер на Косово Албин Курти денеска повторно се заложи за вонредни парламентрни избори во неговата земја, наведувајќи неколку држави во...

Повеќе вести