August 14, 2020, 3:18 am

Раѓањето по 30-тата година може да има и некои предности за мајката и бебето

Поврзано

Дали правилно ги користите средствата за дeзинфекција?

Со прскање на средства за дезинфекција во форма на спреј или капки на рацете, а потоа брзо бришејќи ги,...

(Видео) Најдобри вeжби за cтoмaчни мycкyли

Во вашите напори за одржување на формата и здраво билдање мускули сигурно сте слушнале, прочитале и виделе сѐ и...

Проширен cпиcoкот на 11 дoкaжaни cимптoми на Koвид-19

Списокот на докажани знаци на Ковид-19, неодамна објавен од Центрите за контрола и превенција на болести (ЦДЦ), вклучува единаесет...
- Advertisement -

Сознанието дека вашиот биолошки часовник отчукува може да биде застрашувачко. Бројот на јајце клетки со години се намалува, а бременоста по 35-тата година може да биде ризична.

Меѓутоа, сè повеќе истражувања откриваат дека тоа може да има и некои изненадувачки предности.

Ќе бидете ментално посилни

Раѓањето на детето подоцна во животот може да ве направи ментално посилни, а тоа може да значи дека ќе бидете под помал стрес бидејќи сте стекнале некое ново животно искуство. Жените кои родиле дете по 24-тата година подобро ги решаваат проблемите од своите врсници отколку оние кои станале мајки пред тоа доба.

Ќе бидете емотивно поспремни

Чувството на зрелост е сè поголемо со текот на годините, а истражувањата сугерираат дека зрелоста игра голема улога во родителството. Холандските истражувачи го проучувале психосоцијалниот развој на две групи на деца на возраст од 7, 11 и 15 години. Во едната група, мајките на децата биле постари од 31 година, а во другата група биле помлади од 30 години. Постарите мајки поретко пцуеле и физички ги казнувале децата, а децата на постарите мајки подобро се однесувале, биле посоцијализирани и емотивно постабилни до 13-тата година од животот.

Детето ќе биде пообразовано

Што подолго чекате со раѓањето на детето, толку поголема е шансата дека вашето детето подобро ќе ја разбере напредната технологија.

„Децата на постари родители имаат корист од образовниот, технолошкиот и социјалниот напредок остварен со годините на подоцнежно раѓање на детето“, вели д-р Камила Филипс.

Една шведска студија утврдила дека децата на постарите родители имаат поголеми шанси да бидат поздрави и пообразовани. Многу е важно да бидете свесни за одговорноста која вашата нова животна улога ја носи со себе и можноста на вашето дете да му обезбедите раст и развој во позитивна околина.

Latest News

ДЕНЕСКА БОГОРОДИЧНИ ПOKЛАДИ: Макавеите во македонската народна тpaдиција

Во животот на нашиот народ макавејските денови имаат важно место. Според нив се прогнозирало времето и се планирале поважните...

Сончево до 36 степени, за викендот нecтабилно со дожд и гpмежи

Времето во Македонија ќе биде сончево и топло со мала до умерена облачност. Попладне ќе има изолирана појава на краткотраен пороен дожд, грмежи и...

Eckaлиpa нeзaдoвoлcтвoтo кај граѓаните, 3aпaлeни два автомобили на ЕВН во Тетово

Два службени автомобили на ЕВН вечерва се запалени во Тетово, информираат граѓани на социјалните мрежи. Засега нема официјални информации за причинителите, ниту пак за евентуални...

Сpaмота: Пензиониран генерал прeживува гoлгoта, 10 дена со температура оставен да лeжи дома без лeкарска помош

Која здравствена институција функционира во оваа држава? Ова прашање го поставува Агрон Газафер чиј татко преживува голготa во Македонија. Тој на социјалните мрежи побара помoш...

Викендов останете дома, ново нeвpeме ќе ја зaфати Македонија

За време на викендот, особено во попладневните часови територијата на Македонија ќе биде зафатена од влажна и нестабилна воздушна маса која на повеќе места...

More Articles Like This