РЕАКЦИЈА НА РУСКАТА АМБАСДА: Додека некој бара политика во праските, другите бараат решенија – НАТО и праските…

Поврзано

АРСОВСКА: 99 проценти од компаниите се засегнати од корона kpизата, 49 проценти од компаниите имаат намалување на приходите од над 80 проценти

Претседателката на Сојузот на стопански комори, Даниела Арсовска во своето гостување во емисијата „А што не е јасно“ истакна...

НЕМА КРАЈ НА ЗАДОЛЖУВАЊЕТО: Владата нè задолжи со дополнителни 700 милиони евра

Седумстотини милиони евра е сумата со која попладнево се задолжи земјава преку издавање на еврообврзница. Алсат дознава дека каматната...

ДРЖАВАТА НАМЕСТО ДА ПОНУДИ РАКА, СЕ НАДМУДРУВАШЕ: Процедурите за финансиска помош прекомплицирани, институциите крајно некоординирани

Благоја Грозданов од Институтот за сметководители вечерва на Телевизија 24 со бројни kpитики кон владата за начинот на носење...

Амбасадата на Руската Федерација во Македонија реагираше на изјавата на министерот за економија Крешник Бектеши кој пред два дена упати закана до Руската Федерација дека повеќе немало да извезуваме кон еден од најголемите пазари во светот, а министерството ќе најдело алтернативни решенија за производството на овоштарите и останатите земјоделци

 

Од решенија, секако, нема ништо. Овошките скапаа на нивите, поголем дел се истурени на буништата и по патиштата на протестите организирани од земјоделците. Бектеши, се обиде ситуацијата со руската блокада за увоз на праски од Македонија поради неисправна фитосанитарна состојба, да ја искористи да го промовира НАТО.

Секако, Бектеши цел месец не смееше буквално збор да изусти кога Косово во потполност го блокираше увозот на земјоделски производи од Македонија. Тогаш, молчеа.

Од Амбасадата на Руската Федерација реагираа на официјалниот Твитер профил на амбасадата, со коментар „НАТО и праските… Додека едни бараат политика таму каде што ја нема, други бараат решенија“

Актуелно

ФИЛИПЧЕ: Во Македонија имаме 180 нови случаи на коронавирус

Во последните 24 часа се направени 1272 тестирања, а регистрирани се 180 нови случаи на ковид-19. - Скопје 109 - Куманово...

КАТАСТРОФА: 177 нови случаи на коронавирус во Македонија!

Во последните 24 часа регистрирани се 177 нови случаи на заболени од Ковид-19. Резултатот е добиен по изработени 1245 тестa. Истовремено, 8 пациенти се излекувани,...

МАКЕДОНИЈА КАКО АФРИЧКА ЗЕМЈА ПО БРОЈОТ НА НOВOЗAРAЗEНИ ДЕНЕС: Канал 5 јавува за нови 160 cлyчaи

Нашиот извор кој сака да остане анонимен а е од здравствениот систем вели дека и самите работници се вчудоневидени од растот на бројките на...

МИТОВСКИ ДО ФИЛИПЧЕ: Ќе одговараш за намерно ширење на заразата и неодговорно работење

Венко, мислиш дека ако бегаш од одговори на нормални новинарски прашања ќе ја избегнеш одговорноста или се надеваш дека ако не одговараш барем нема...

(Видео) НЕ ТЕРААТ ДА ГЛАСАМЕ ПА МАКАР И УМPEЛЕ: Граѓаните нeзaдоволни од кapантинот и досегашната работа на Филипче, наместо здравје тераат политика!

Граѓаните ги користат последните неколку часа пред започнувањето на полицискиот час за да ги испазарат потребните намирници. На градскиот пазар во Скопје имаше повеќе...

Повеќе вести