РЕВОЛУЦИЈАТА НА БАВАРЦИТЕ: Новиот „БМВ Х2“ кросовер наменет за урбани луѓе и ривал на „Рејнџ Ровер Евок“

Поврзано

ТОЈОТА СО ПAД НА ПРОДАЖБАТА ОД 70 ПРОЦЕНТИ: Причината е поради појавата и ширењето на новиот кoрoнaвиpуc

Корпорацијата Тојота објави дека продажбата во Кина во февруари година е нaмaлeнa за 70,2 отсто во споредба со февруари...

(Видео+фото) НАСКОРО СО НОВО ЛOГО: Познатиот германски производител го менува зaштитниoт знак

Kомпанијата BMW го претстави новото лого кое ќе биде без трaдоционалниот црн круг. Поcледен пат зaштитниoт знак беше промeнет...

ЛАДА ПУШТА ПИКАП ВО УПОТРЕБА: Ќе може да се товара до еден тон

Рускиот производител на Лада ќе лaнcирa пикап направен врз основа на моделот Granta, кој ќе се карактеризира со зголемен...

Ново име и уште еден нов модел во гамата на БМВ, без директен претходник. И покрај тоа, тешко е да се замисли друг модел на автомобил за кој треба помалку објаснување од било кој друг автомобил

Понизок, аеродинамичен, спротски и со помал простор од неговиот помал брат Х1. По примерот на, Х4 и Х3, или Х6 и Х5. Х2 е само спортска верзија на Х1.

Значи ова е кросовер за луѓето кои се спремни да направат компромис на задната клупа и багажниот простор. За возврат добиваат спортски изглед и подобрени возни способност.

Ривали? Ако Х1 има ривал во Ауди Q3, Мерцедес ГЛА и секако Јагуар Е-Пејс, тогаш БМВ Х2 би бил ривал во некоја нова категорија. Во категоријата која ја измисли Рејнџ Ровер со новиот Рејнџ Ровер Евок. Возило за кое германските компании долго време немаа соодветна замена.

Главната продажна точка на новиот Х2 ќе биде изгледот, кој воопшто не изгледа на смалена Х4 или Х6, што за повеќето критичари може да биде и добра работа. Задниот дел е пократок и повертикален од нивниот, за да го направи полесен за паркирање бидејќи целната група на БМВ е урбана група која ќе го вози низ град. БМВ ги поедноставува и површините на страничните панели. БМВ тоа го нарекува „прецизност со поезија“, додека пофанатичните вдлабнатини на Х4 го нарекуваат „романитчен“ дизајнерски израз.

Ентериерот може да биде од текстил или кожа, со ригидни материјали, различни апликации и контрасни шевови.

Од стартот Х2 ќе се нуди со 2.0и бензинец и 2.0д дизел. Двата мотори ќе нудат 190 коњски сили. Дизелашот ќе биде на преден погон, додека дизелот со погон на сите четири тркала и осум-степен автоматски менувач како стандард.

Актуелно

ВОНРЕДНА СЕДНИЦА НА ВЛАДАТА: Се одлучува за четиридневниот карантин

Владата на седница која е во тек, одлулува за препораките од Комисијата за заразни болести за полициски час во...

ОФИЦИЈАЛНО: Скопјани, тетовчани, кумановчани и штипјани во 4 дневен карантин?!

Заради зголемениот број на ново дијагностицирани случаи со ковид-19 во земјата, денеска Министерот за здравство Доц. д-р. Венко Филипче одржа координативен состанок со членовите...

(Фото) НЕМА ПРАВДА, НЕМА МИР: Кичеец фотографиран како ужива во сонцето на охридското крајбрежје

Социјалните мрежи ги преплавија фотографии од второобвинетиот, веќе осуден за случајот „Рекет“, Зоран Милески Кичеец. Еден од главните ликови во аферата од пред еден...

ЧЕТВОРИЦА ПОЧИНАА: Потврдени 101 нов случај на ковид-19 за едно деноноќие

Четворица пациенти починаа, а 101 нов случај на ковид-19 во Македониија регистира Министерството за здравство за едно деноноќие. На Клиниката за инфективни болести и фебрилни...

ПАНИКА НА ИЛИНДЕНСКА: Вонреден состанок во Влада, можно е воведување на рестрикивни мерки

Во Влада се одржува вонреден состанок по неофицијалните сознанија дека бројката на новозаразени изнесува повеќе од 100 лица од кои 59 се од Скопје. Најголем...

Повеќе вести