December 6, 2021, 6:15 am

Регистрирани рекордни температури: Најтопла ноемвриска ноќ во Сиднеј во историјата

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Најтопла ноемвриска ноќ е забележана во Сиднеј, а дневната температура треба да достигне до 40 степени Целзиусови денес.

Во текот на ноќта се измерени 25,4 степени Целзиусови.

Сиднеј Морнинг Хералд објави дека е забележана температура од 30 Целзиусови степени во 4.30 часот.

Луѓето во Сиднеј масовно одат на плажите.

Поради големата жештина, противпожарната служба на Нов Јужен Велс издаде целосна забрана за сите видови подметнување пожар за источните и североисточните делови на оваа австралиска држава.

Температурите пораснаа викендов и во другите делови на земјата, вклучително и во Јужна Австралија и Викторија, јави Би-Би-Си.

Властите ги предупредија граѓаните да ги почитуваат здравствените протоколи, да се држат на дистанца за да се потисне ширењето на вирусот корона.

Latest News

Огромен астероид ќе влезе во орбитата на Земјата следната сабота

Огромен потенцијално опасен астероид, поголем од Ајфеловата кула, ќе влезе во орбитата на Земјата на 11 декември, објави американската...

More Articles Like This