January 24, 2021, 9:47 am

Регистрирани рекордни температури: Најтопла ноемвриска ноќ во Сиднеј во историјата

Поврзано

Илон Маск ja caкa Кина, и Кина го caкa Илон Маск

Компанијата на Илон Маск, Тесла, во Шангај, работи со полна пареа. Според еден извршен директор, Тесла не добила само...

Фајзер се oбвpзa: 40 милиoни вakцини зa cиpoмaшнитe

Американската компанија „Фајзер“ се обврза да испорача 40 милиони дози вакцини против „Ковид-19“ оваа година, во согласност со напорите...

Пpвпат од пoчeтoкoт нa eпидeмиjaтa: Хонг Конг вoвeдyвa cтpoг кapaнтин

Хонг Конг денес ја воведе првата блокада од почетокот на пандемијата на коронавирус. 10.000 граѓани во густо населениот дел на...
- Advertisement -

Најтопла ноемвриска ноќ е забележана во Сиднеј, а дневната температура треба да достигне до 40 степени Целзиусови денес.

Во текот на ноќта се измерени 25,4 степени Целзиусови.

Сиднеј Морнинг Хералд објави дека е забележана температура од 30 Целзиусови степени во 4.30 часот.

Луѓето во Сиднеј масовно одат на плажите.

Поради големата жештина, противпожарната служба на Нов Јужен Велс издаде целосна забрана за сите видови подметнување пожар за источните и североисточните делови на оваа австралиска држава.

Температурите пораснаа викендов и во другите делови на земјата, вклучително и во Јужна Австралија и Викторија, јави Би-Би-Си.

Властите ги предупредија граѓаните да ги почитуваат здравствените протоколи, да се држат на дистанца за да се потисне ширењето на вирусот корона.

Latest News

Рускиот вицепремиер тврди дека ковид пасошите нема да има

Воведувањето единствен меѓународен сертификат за вакцинација против вирусот корона за патување во други земји е малку веројатно, бидејќи е...

More Articles Like This