Регистрирани 190 новозаболени, битката со ковид ја зaгубиле шест лица

Поврзано

Вечерва 21:00 часот на Инфомакс – бomба интервју со Трифун Костовски

Вечерва 21:00 часот на Инфомакс - бomба интервју со Трифун Костовски нa oфицијалната Фејсбук страница на Инфомакс. -Следете вечерва на...

Николocки пpeceче: За Гоце нема преговори, Дечев е столбот на македонскиот идентитет

Македонски весник „Илинден“: Г-дин Александар Николоски, кој е ставот на ВМРО – ДПМНЕ по барањата на Бугарија за Гоце...

Британски сој на kopонавирусот регистриран кај вториот македонски граѓанин вратен од Занзибар

Министерството за здравство ја информира јавноста дека според анализите што денеска ги направи МАНУ на брисот од другиот пациент...
- Advertisement -

Во последните 24 часа се направени 1530 тестирања, а регистрирани се 190 нови случаи на ковид-19 во:
-Скопје 71
-Куманово 19
-Тетово 6
-Прилеп 12
-Гостивар 3
-Штип 6
-Битола 1
-Велес 6
-Охрид 5
-Струмица 6
-Кавадарци 8
-Струга 11
-Кочани 1
-Кичево 8
-Гевгелија 4
-Неготино 8
-Дебар 3
-Ресен 7
-Делчево 2
-Радовиш 1
-Пробиштип 2
Починати се 6 лица, четири пациенти од Скопје (60,74,44 и 86г), еден од Куманово (72г) и еден пациент од Гостивар (64г). Пациентите се починати во болнички услови.
Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 2009 оздравени пациенти од:
-Скопје 1356
-Куманово 51
-Тетово 115
-Прилеп 11
-Гостивар 71
-Штип 21
-Битола 33
-Велес 33
-Охрид 81
-Струмица 27
-Кавадарци 41
-Струга 33
-Кочани 8
-Кичево 22
-Свети Николе 8
-Гевгелија 10
-Дебар 10
-Крива Паланка 7
-Ресен 14
-Радовиш 2
-Берово 1
-Делчево 17
-Виница 10
-Пробиштип 2
-Валандово 1
-Демир Хисар 6
-Македонски Брод 2
-Богданци 2
-Крушево 1
-Македонска Каменица 11
-Демир Капија 1
-Дојран 1
Досега во земјата се направени вкупно 431.712 тестирања на Ковид-19.
Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 88938, бројката на оздравени пациенти е 73601, на починати е 2702, а бројот на активни случаи изнесува 12635.

Latest News

Грозданов: Моменталната политичка структура треба да биде зacрамена од драмата која се случи со Мијалков

Виктор Грозданов аналитичар и колумнист во своето гостување во емисијата „Што не е јасно“ зборуваше за целата ситуација во...

More Articles Like This