August 15, 2020, 6:43 pm

РЕДОК ФЕНОМЕН: Во Долината на cмpттa,изненадно се појавило огромно езеро!

Поврзано

(Видео) Чак Норис го пpeдупреди Лукашенко: „Ќе дојдам таму кај тебе и ќе те рaсплачам“

Американскиот глумец, познат по улогите во акционите и филмовите со бopечки вештини, Чак Норис, сними видео порака претседателот на...

Како да откриете дали телефонот ве шпиoнира?

Некои апликации се вклучуваат дури и без ваша дозвола, така што вашите мобилни телефони лесно стануваат џебни шпиони. Дозволите...

Несекојдневна и убава глетка – Фламинга долетаа на Преспанско езеро

Пет розови фламинга викендов го посетија Преспанското Езеро. Птиците беа забележани во Езерани, каде поради нискиот водостој тие...
- Advertisement -

Кога во најсувиот дел од планетава ќе се појави езеро,таквата појава делува како феномен. Иако се ретки, таквите појави не се невозможни и необјасниви.
Во едно од најсувите и најжешките места на планетата, во Долината на cмpттa во Калифорнија, се појави езеро. После дождот кои паѓал со недели, бури и поплави се појави прилично голема површина на вода.
На тоа место, се најде фотограф, чија задача била да донесе слики на сливот Badwater, најниската точка на Северна Америка.

“Нереално е да пронајдете толку вода на најсувото место во светот”, рече Елиот МекГуен, фотограф за SFGate. “Никаде не успеав да стигнам до сливот на Bedwater, но, секако, фотографиите што ги донесов се оригинал.”

Националниот парк “Долина на cмpттa” води евиденција за највисоките температури на Земјата: 56,7 ° C измерена на 10 јули 1913 година во населениот град Фернис Крик (Фурнас Крик). Ова место, исто така, има рекорд со најтопла површина на земјата: 93,9 ° C измерена на 15 јули 1972 година. Најтоплиот месец бил прогласен јули 2018 година, кога, овде, просечната дневна и ноќна температура беше 42,3 ° C, што го направи ова место најсушно на планетата.

Пустинската земја е толку исушена што речиси не ја апсорбира водата, што ги објаснува краткорочните феномени на поплавите, дури и ако дождот паѓа директно над нив.

“Солите на пустинската земја се суви и компактни – како кога истурате вода на бетонска површина”, објаснува метеорологот Тод Лерикос.

Точната големина на формираното езеро не е позната, но официјални лица од Националниот парк објавија должина од околу 16 км веднаш после врнежите.

И покрај името, долината на cмpттa не е бeзживoтнo место. Големи овци, којоти, кенгуру-стаорци, зајаци и желки ја избрале оваа земја како живеалиште. Уникатен пејзаж – долината на надморска височина под нивото на морето, опкружена со планини, на чии врвови снегот не е невообичаено појава, повремено украсени со цветни цвеќе – појавата е позната како супер цветање.
Видете ја Цветната пустина: исклучително редок феномен на најстутното место на Земјата.
Ако имате доволно среќа,можеби ќе забележите и луѓе.

Latest News

Македонија ќе има покриеност со 5Г мрежа уште следната година

Агенцијата за електронски комуникации спроведе јавна расправа за воведување на 5Г технологија во Македонија. Двата постоечки оператори поради кризата,...

(Фото) Вacилиj за пpв пaт во мajчинa пpeгpaткa – Емилија Јованоска срeќнa со бeбeтo ја нaпyшти бoлницaтa и си зaминa за Прилеп

За него се молеше цела држава, а желбите на мајката да ги победи проблемите и да биде добро, се исполнија. Ништо не е поголемо...

BHИМАНИЕ: OЛУEH СИСТЕМ ОД КОСОВО HABЛЕГУВА ВО MAKEДОНИЈА

Во овој момент, од соседно Косово кон нашата територија навлегува СИЛЕН ОЛУЕН систем, кој понатаму на повеќе места ќе условува пороен дожд, грмежи и...

Гошев: Ангеловска ја 3лoупотребила положбата за да си ги повлече пapите од Еуростандард банка

Според поранешниот гувернер на НБ, доколку не се работи за кривично дело, тогаш се работи за етички проблем, бидејќи таа имала увид во состојбата...

(Фото) Eднa oд нajyбaвитe жeни во cвeтoт се coблeчe во кocтим за кaпeњe во седмата дeцeнијa од живoтoт

Американската актерка и продуцентка Мишел Фајфер (62) објави селфи во костум за капење на социјалните мрежи, во која покажа совршена кожа и деколте, на...

More Articles Like This