November 25, 2020, 3:35 pm

РЕЗИЛ НЕВИДЕН: Заев со автоцензура, Борисов со гордост- како двата лидери го честитаа денешниот ден

Поврзано

МЗ: Нa инфeктивнитe oддeлeниja вo зeмjaвa ce лeкyвaaт 812 пaциeнти

Во изминатите 24 часа во ковид центрите во болниците низ земјава е пријавено дека се лекуваат вкупно 812 пациенти...

Градоначалникот ќе бара итен карантин во Прилеп

Градоначалникот Јованоски е директен за состојбите во градот и апелира дека мора да се воведе карантин во Прилеп. –...

ЕДНОJA3ИЧНО ВО ВЛАДATA: Кај вицепpeмиерот Гpyби нema македонски јазик, само на албански

Само албанскиот јазик се користи од првиот вицепремиер на македонската влада и министер за политички систем Артан Груби на...
- Advertisement -

Забележлива разлика во начинот на кој „добрите соседи“ Зоран Заев и Бојко Борисов го честитаа денот на сесловенските просветители Св. Кирил и Методиј.

Екс-премиерот Заев во кратката фејсбук честитка никаде не ја спомнува Македонија како територија од која потекнуваат светите браќа. Во честитката која ја испрати преку медиумите Заев во еден дел го спомнува и Св. Климент Охридски како автор на кирилицата, но во фејсбук честитката овој дел е отстранет. Јавноста се прашува дали екс-премиерот се самоцензурира или му пристигнала некаква реакција од истокот во „духот на добрососедството“?

За разлика од него, премиерот на Бугарија Бојко Борисов упати честитка во која пишува дека денот на Св. Кирил и Методиј предизвикува национална гордост во Бугарија, едновремено поздравувајќи ги бугарските учители кои биле следбеници на нивното дело.

Борисов пишува:

„Честит Ден на бугарската просвета и култура и на словенската писменост. Со чувство на НАЦИОНАЛНА ГОРДОСТ се поклонуваме пред делото на светите браќа Кирил и Методиј, благодарение на кое денес се изразуваме слободно на мајчиниот јазик и го сочувавме нашиот духовен идентитет како народ и држава. Со длабока почит и благодарност им се обраќам на сите оние кои, како достојни следбеници на нив, продолжуваат да работат вредно за развој на образованието и културата во Бугарија.“

КАКО ГО ЧЕСТИТАА ДЕНОТ НА СВ.КИРИЛ И МЕТОДИЈ: ЗАЕВ СО АВТОЦЕНЗУРА И БЕЗ ДА ЈА СПОМНЕ МАКЕДОНИЈА, БОРИСОВ СО НАЦИОНАЛНА…

Posted by Vest.mk on Sunday, May 24, 2020

Latest News

МЗ: Нa инфeктивнитe oддeлeниja вo зeмjaвa ce лeкyвaaт 812 пaциeнти

Во изминатите 24 часа во ковид центрите во болниците низ земјава е пријавено дека се лекуваат вкупно 812 пациенти...

Градоначалникот ќе бара итен карантин во Прилеп

Градоначалникот Јованоски е директен за состојбите во градот и апелира дека мора да се воведе карантин во Прилеп. – Последните 9 дена има 26...

ЕДНОJA3ИЧНО ВО ВЛАДATA: Кај вицепpeмиерот Гpyби нema македонски јазик, само на албански

Само албанскиот јазик се користи од првиот вицепремиер на македонската влада и министер за политички систем Артан Груби на официјалната интернет-страница на македонското министерство...

(Видео) Стоилковски: Cкaндaлитe вo битoлcкaтa бoлницa нeмaaт кpaј, пo mpтви тeлa, чaдopи зa зaштитa oд фekaлии, иcтpaгa и Филипче ocтaвкa

Молкот од институциите нема да биде погласен од грозомориите во Болниците на смртта на Венко Филипче и на Зоран Заев. Ниту Филипче ниту Заев...

3aeв го изpeзили Пендаровски за БГНЕС: Не е искусен политичар, не знае што збори

Претседателот Стево Пендаровски не бил внимателен со зборовите кога кажа дека бугарската политика нема излезено од матрицата на Живковизмот, а во душата и паметот...

More Articles Like This