Резултати на Заевиот „танц“ со кoрoнaтa – По отворањето на аеродромите дупло повеќе заминаа, отколку што се вратија

Поврзано

Кондовец му впepил пиштooл во глава на полициckи службеник – сега kpивично одговара пoлицaeцот

Независниот синдикат на полицијата жестоко реагира откако вчера МВР поднесе кривична пријава против 6 полициски службеници за наводно „малтретирање...

Мајка и син од Скопје спечалија 1,7 милиони евра за само еден ден

Компанијата Скопски пазар АД Скопје преку Македонска Берза ја извести јавноста дека на 04.08.2020 година во блок-трансакција на берзата...

Пoдeлбa во СДСМ за коалициите, Шекеринска „за“, Спасовски „пpoтив“ коалициjaта со ДУИ?

Во времето кога Албанците ја бараат функцијата премиер, поточно Демократската унија на Али Ахмети, на онлајн медиумите се објавуваат...
- Advertisement -

Пристигнаа и првите резултати од Заевиот танц со короната и економското не/справување со кризата која следува. Македонските граѓани едвај чека да заминат од државата, не и да се вратат. Ова го покажа вчерашниот сооднос на заминати наспрема вратени на скопскиот аеродром.

На првиот работен ден на Меѓународниот аеродром Скопје пристигнаа 292 патника, а од него полетаа 448, додека на „Апостол Павле“ во Охрид допатуваа 38 а замина 144 патници.

Вчера по три и пол месеци првите патници пристигнаа и заминаа од скопскиот и охридскиот аеродром, следејќи ги новите правила за патување со цел заштита од Ковид-19.

Прво слетување направи авионот на Туркиш ерлајнс, кој од Истанбул во Скопје донесе 104 патници, а веднаш по него, слета и авионот на Пегасус ерлајнс, исто така од Истанбул, кој во Скопје донесе 125 патника.

Први полетаа авионите за Стокхолм (6:26h), Келн (6:42h) и Бремен (7:25), со авиокомпанијата Визер.

Во периодот на прекинот на авиосообвраќајот, кој траеше од 19 март до 30 јуни, беа реализирани 54 хуманитарни летови, од кои 20 за влез во државата и 34 за излез, и беа превезени вкупно 4 531 патник. Од вкупниот број летови, 18 беа за медицински цели.

Не стагнираа само авионите, во исто време стагнираше и македонската економија. Владата на техничкиот Спасовски според не/преземањето на мерките се најде на дното на Европа.

Latest News

Кондовец му впepил пиштooл во глава на полициckи службеник – сега kpивично одговара пoлицaeцот

Независниот синдикат на полицијата жестоко реагира откако вчера МВР поднесе кривична пријава против 6 полициски службеници за наводно „малтретирање...

Tpaгедија во Скопје, момче се обecи на кejот на Вардар

Доцна синоќа, односно во 19: 56 часот во СВР Скопје било пријавено дека на кеј на р.Вардар во Скопје, во близина на ФФМ, било...

Мајка и син од Скопје спечалија 1,7 милиони евра за само еден ден

Компанијата Скопски пазар АД Скопје преку Македонска Берза ја извести јавноста дека на 04.08.2020 година во блок-трансакција на берзата беа истргувани вкупно 17.532 обични...

Пoдeлбa во СДСМ за коалициите, Шекеринска „за“, Спасовски „пpoтив“ коалициjaта со ДУИ?

Во времето кога Албанците ја бараат функцијата премиер, поточно Демократската унија на Али Ахмети, на онлајн медиумите се објавуваат вести кои може да бидат...

Соларна точка со големина на Марс се врти кон Земјата

Голема соларна точка се врти кон нашата планета и тоа може да предизвика масовни соларни корони. Соларната точка со име АР2770 е откриена пред неколку...

More Articles Like This