РЕКЕТАРСКАТА ПРИРОДА НА АМЕРИКА: Трамп бара рекет од членките на НАТО, инаку нема да ги брани од опасности!

Поврзано

„ВAКЦИНA АЛИЈАНСА“: Светските лидери ветија 8,8 милијарди долари за вaкциниpaњe во наjcирoмaшнитe земји

Лидерите на најразвиените земји и светски познатите донатори, како „Фондацијата Бил и Мелинда Гејтс“, ветија дека ќе обезбедат 8,8...

САД: Илјадници присутни на кoмeморaцијатa на Џорџ Флојд во Минеаполис

Илјадници луѓе ноќеска присуствуваа на комеморацијата на Афроамериканецот Џорџ Флојд, кој минатиот понеделник беше убиен за време на полициско...

АРХЕОЛОШКО ОТКРИТИЕ: Најстарата градба на древните Маи е изградена пред 3.000 години

Археолози од Мексико и од американскиот Универзитет на Аризона открија древна тврдина во југоисточно Мексико, за која се верува...

Американскиот претседател Доналд Трамп се закани на земјите кои не го плаќаат своето присуство во Северноатлантската алијанса дека САД нема да ги штити од потенцијални закани, како Русија. Како што вели, тој директно барал од земјите-членки за време на својата последна посета на штабот на НАТО да го платат членството, во спротивно нема што да бараат во Алијансата

„Убаво им реков, во случај да не ја плаќаат чланарината, нема ни да ги има. Поради тоа сум критикуван во медиумите, дека сум прегруб кон сојузниците. Меѓутоа, тие се груби кон нас ако продолжат да не плаќаат“, предупредува Трамп.

„Што ако една земја која не плаќа чланарина започне кавга со некоја друга држава, да речеме Русија? Таа одеднаш стане агресивна, а ние автоматски сме вовлечени во трета светска војна“, наведува американскиот претседател.

Трамп додава дека на германската кацеларка и рекол дека Германија мора да издвои повеќе средства за буџетот на НАТО, со обзир на тоа дека во таа земја се наоѓаат околу 40.000 американски војници.

„И реков: ‘Ајде, издвојте повеќе средства.’ Таа ми кажа дека тоа нема да му се допадне на германскиот народ. Тогаш и одговорив: ‘Тоа исто не му се допаѓа на американскиот народ’“, заклучува Трамп.

Актуелно

МИТОВСКИ ДО ФИЛИПЧЕ: Ќе одговараш за намерно ширење на заразата и неодговорно работење

Венко, мислиш дека ако бегаш од одговори на нормални новинарски прашања ќе ја избегнеш одговорноста или се надеваш дека...

(Видео) НЕ ТЕРААТ ДА ГЛАСАМЕ ПА МАКАР И УМPEЛЕ: Граѓаните нeзaдоволни од кapантинот и досегашната работа на Филипче, наместо здравје тераат политика!

Граѓаните ги користат последните неколку часа пред започнувањето на полицискиот час за да ги испазарат потребните намирници. На градскиот пазар во Скопје имаше повеќе...

СРЕДЕ ПАНДЕМИЈА: Жбогар ни порача дека мораме да ги решиме сите прашања со Бугарија, ама за датум не е сигурен

Преговарачаката рамка се уште не е финализирана и не претставува јавен документ и затоа не можам да зборувам за тоа што ќе биде внатре....

ФАТЕНИ ЖИВИ-СЕ ЛАЖИРААТ БРОКИТЕ НА НОВОЗАРАЗЕНИ?!: Филипче и градоначалникот на Велес со различни бројки за новозаразени во градот

Денес 4 нови случаи во Велес од корона вирусот. Ова го соопшти денес на прес конференција градоначалникот на општна Велес Аце Коцевски. Тој истакна...

СВЕШТЕНСТВОТО ПОМЕЃУ ВЕРНИЦИТЕ И ВЛАСТА: Гласно говори молкот на МПЦ за полицискиот час за Задушница

Свешетенството во моментов се наоѓа во незгодна ситуација помеѓу помеѓу верниците и власта. Гласно говори молкот на МПЦ за полицискиот час за Задушница. Светиот архијерејски...

Повеќе вести