August 15, 2020, 2:52 pm

Рекордна бројка на новозaболени во Шпанија по ykинувањето на кaрантинот

Поврзано

Продолжена грчката зaбpaна за влез на македонски граѓани

Министерската одлука за привремено огрaничување на врските на Грција со Македонија, Турција и Албанија, од 31 јули 2020 година,...

Европа ги зaocтрува мерите, воведени дополнителни огpaничувања поради зголемениот број на зapaзени

Поради новиот бран на коpoнавирусот, напopите за бopба прoтив инфekцијата се удвоени низ целиот свет, а многу земји воведоа...

Вело Марковски: Погpeшија и сега сме на почетокот

Последните Ковид19 статистики покажуваат процес на стабилизација на состојбата и пад на кривата, што може да се толкува како...
- Advertisement -

Шпанското министерство за здравство во петокот објави дека се потврдени 1.525 нови сличаи на заразата со коронавирусот, што е најголем дневен раст од укинувањето на карантинските мерки во јуни, со што е соборен рекордот од претходниот ден.

Ова е трет ден со ред во Шпанија кога се потврдени повеќе од илјада нови случаи на зараза со коронавирусот.

Вкупно од коронавирусот оздравеле, во што се вклучени и лицата кај кои е потврдени дека имаат антитела, 2888.522 лица, додека ден претходно имаше 285.430 оздравени, соопшти шпанското министерство за здравство.

Според последните официјални податоци досега во Шпанија се регистрирани 335.602 случаи на зараза, од кои 28.445 завршиле со смртен исход. Во моментов активни се 110.199 случаи, од кои 617 пациенти се во сериозна или во критична состојба.

Германскиот институт за зразни болести Роберт Кох (RKI) претходно во петокот стави три шпански региони, меѓу кои е и Каталонија со главниот град Барселона, на листата високоризични области во Европа. Покрај Каталонија, се и северните шпански покраини Арагонија и Навара.

Летната туристичка сезона предизвика стравување дека туристите кои се враќаат од дестинациите на кои се бележи поголем број заболувања на Covid-19, како Шпанија, би можело да разнесат клици на вториот бран на заразата.

FacebookTwitterCopy Link

Latest News

(Видео) Чак Норис го пpeдупреди Лукашенко: „Ќе дојдам таму кај тебе и ќе те рaсплачам“

Американскиот глумец, познат по улогите во акционите и филмовите со бopечки вештини, Чак Норис, сними видео порака претседателот на...

Иcчезна 19 годишно момче од Тетово, полицијата трага по него

На 14.08.2020 во СВР Тетово, М.Т.(42) од Скопје, со живеалиште во Тетово, пријaвила дека од домот се оддалечил нејзиниот син А.Т.(19). Се преземаат мерки за...

Помпео во посета на Полска, потпишан договор за вoeна соработка

Американскиот државен секретар Мајк Помпео и полскиот министер за одбрaна Мариуш Блашчак денеска во Варшава потпишаа договор за одбрaнбена соработка, кој поставува правна рамка...

Продолжена грчката зaбpaна за влез на македонски граѓани

Министерската одлука за привремено огрaничување на врските на Грција со Македонија, Турција и Албанија, од 31 јули 2020 година, што е во сила до...

Необична тpaгедија: Риба yби рибар во Австралија

Еден рибар пoчинa, откако голема риба скокнала во чамецот од каде ловел, го yдрилa мажот по градите и го yбилa, соопшти денеска полицијата на...

More Articles Like This