Рекордна бројка на новозaболени во Шпанија по ykинувањето на кaрантинот

Поврзано

Македонскиот oфицep нeмa jyжнoaфpикaнcки coj нa виpycoт, cтaнyвa збop зa нигepcки coj

Македонскиот офицер кој беше донесен од Африка не е заразен со јужноафриканскиот сој на корона вирусот, туку кај него...

Пoлициcки чac oд пoлнoќ дo 4 чacoт нayтpo, дeл oд koвид-цeнтpитe зaтвopeни

Од вечер на полноќ стартува скратениот полициски час кој ќе трае до 4 часот наутро. Со одлука на Владата...

Hoвa oпacнocт вo Индија: Cmpтoнocнaтa „Цpнa Гaбa“ ce пojaви кaj зapaзeнитe co кopoнaвиpyc

Се поголем број пациенти во Индија кои се наоѓаат во тешка здравствена состојба поради коронавирусот, добиваат ретка инфекција, т.н....
- Advertisement -

Шпанското министерство за здравство во петокот објави дека се потврдени 1.525 нови сличаи на заразата со коронавирусот, што е најголем дневен раст од укинувањето на карантинските мерки во јуни, со што е соборен рекордот од претходниот ден.

Ова е трет ден со ред во Шпанија кога се потврдени повеќе од илјада нови случаи на зараза со коронавирусот.

Вкупно од коронавирусот оздравеле, во што се вклучени и лицата кај кои е потврдени дека имаат антитела, 2888.522 лица, додека ден претходно имаше 285.430 оздравени, соопшти шпанското министерство за здравство.

Според последните официјални податоци досега во Шпанија се регистрирани 335.602 случаи на зараза, од кои 28.445 завршиле со смртен исход. Во моментов активни се 110.199 случаи, од кои 617 пациенти се во сериозна или во критична состојба.

Германскиот институт за зразни болести Роберт Кох (RKI) претходно во петокот стави три шпански региони, меѓу кои е и Каталонија со главниот град Барселона, на листата високоризични области во Европа. Покрај Каталонија, се и северните шпански покраини Арагонија и Навара.

Летната туристичка сезона предизвика стравување дека туристите кои се враќаат од дестинациите на кои се бележи поголем број заболувања на Covid-19, како Шпанија, би можело да разнесат клици на вториот бран на заразата.

FacebookTwitterCopy Link

Latest News

Koлyмнa нa Мирка Велиновска: „Cитe cojyзници нa Хитлep“

Колективниов запад ги стави на увид на целото човештво своите комплекси на инфериорност и љубомора наспроти Русија на овој...

More Articles Like This