August 13, 2020, 3:53 am

„Рено“ автомобилите бесплатни во Германија благодарение на државните субвенции

Поврзано

Полицијата во Минск отвори оган кон луѓето кои од балконите им даваа поддpшка на дeмонcтpантите

Специјалните сили пykале кон луѓе во Минск кои од балконите им кажувале на дeмонcтрантите каде да се сокријат, јавува...

Уaпceни странци вмешани во организирање на пpoтecтите во Белорусија

Шефот на Дирeкцијата за внатрешни работи на Регионалниот извршен комитет во Брест, Александар Астрејко, изјави дека странски државјани ...

Белоруската полиција отвори огaн кон дeмонcтpaнтите, повpeдeно едно лице

Полицијата во Брест, во југозападна Белорусија, денеска отворила огaн кон вoopужени граѓани кои ги нaпaднaле, соопшти белоруското Министерство за...
- Advertisement -

Европејците побрзаа кон пазарот на автомобили со цел да набават нови електрични автомобили по многу поволни цени, затоа што благодарение на државните субвенции, во некои случаи возилата се добиваат бесплатно, пишува Блумберг.

Според нив, во Германија електричните автомобили можат да се купат по цена пониска од просечната цена на услугите на операторите за мобилни телефони, а некои дури може да се добијат и бесплатно. На пример, владините субвенции целосно го покриваат изнајмувањето на електричен автомобил „ Рено Зое“ . Според претставниците на дистрибутивната мрежа „Автохаус Куних“, во рок од 20 дена по објавувањето на таа понуда на нивната веб-страница, биле примени околу 3.000 апликации. Скоро 300 луѓе имаат склучено договори за набавки.

Според порталот, Германија дава субвенции од дури 9,000 евра за електрично возило. Возачите можат да изнајмат Renault Zoe за само 39 евра месечно. Во Франција, владата ги зголеми субвенциите на 7.000 по автомобил, а изнајмувањето „Renault Zoe“ чини 79 евра месечно.
Експертите предвидуваат дека продажбата на автомобили Renault Zoe ќе се зголеми двојно во Франција до крајот на 2020 година, и покрај зголемената побарувачка за возила кои трошат бензин.

Владите на Франција и Германија решија да ги зголемат субвенциите за набавка на електрични автомобили поради пандемијата на вирусот корониум, што нанесе силен удар за автомобилската индустрија. Продажбата во Европа се опоравува побавно отколку во Кина или Северна Америка, поради што политичарите решија да ја стимулираат економската активност на овој начин.

Меѓу европските земји кои одбиле да го „следат“ трендот на електрични автомобили се Велика Британија и Белгија, кои имаат намалена помош за таа сфера. Кина планира да ги укине субвенциите оваа година, но ги продолжи до 2022 година поради вирусот на корона.

Latest News

Џафери до Пендаровски: Мандат не се дава со најави преку медиумите, мандат се дава со мнозинство во Собранието

Oткако претседателот на државата, Стево Пендаровски, најави дека утре ќе му го додели мандатот за составување на нова Влада...

Освен премиерската функција, Ахмети ги бара ресорите за внатрешни работи и финансии, УЈП и НБРМ

Покрај барањето Насер Зибери да биде премиер во првата од четирите години од мандатот на идната влада, Али Ахмети од Зоран Заев бара и...

Рekeт ја затвори Еуростандард банка?

Ова е двојна игра од страна на Народна банка на Македонија“. Ова за Фактор првично го изјави бизнисменот Трифун Костовски, сопственик на Еуростандард банка, за...

Одредена цената на руската вaкцина, се очекува и поевтинување со зголемување на побарувачката

Цената на руската вакцина пpoтив кopонавирус за меѓународниот пазар првично ќе биде најмалку 10 долари за две дози, изјави претседателот на Управниот одбор на...

Над 800 лица починaлe откако пиеле средства за чистење како лeк за кopонавирус

Поради дeзинформации поврзани со новиот koронавирус во светот починaa најмалку 800 луѓе, се наведува во студијата објавена во Американското списание за тропска медицина и...

More Articles Like This