РЕНО 4 СЕ ВРАЌА НА ПАТИШТАТА: Легендарниот модел на Рено доживува римејк по повод 50 годишнината

Поврзано

ТОЈОТА СО ПAД НА ПРОДАЖБАТА ОД 70 ПРОЦЕНТИ: Причината е поради појавата и ширењето на новиот кoрoнaвиpуc

Корпорацијата Тојота објави дека продажбата во Кина во февруари година е нaмaлeнa за 70,2 отсто во споредба со февруари...

(Видео+фото) НАСКОРО СО НОВО ЛOГО: Познатиот германски производител го менува зaштитниoт знак

Kомпанијата BMW го претстави новото лого кое ќе биде без трaдоционалниот црн круг. Поcледен пат зaштитниoт знак беше промeнет...

ЛАДА ПУШТА ПИКАП ВО УПОТРЕБА: Ќе може да се товара до еден тон

Рускиот производител на Лада ќе лaнcирa пикап направен врз основа на моделот Granta, кој ќе се карактеризира со зголемен...

Пред токму 50 години беше создаден легендарниот и култен модел на Рено, поради љубилејот, францускиот бренд направи конкурс за избор на нов модел, но очигледно врз основа на оригиналот, без сериозни индиции Рено 4 да го загуби оригиналниот и препознатлив лик.

Автомобилот што победи на овој конкурс се вика Рено 4-Ever, тој засега е само прототип и сеуште не е познато дали ќе влезе во сериско произвоство и ќе стане дел од понудата на компанијата.

Овој прототип на Рено 4 го задржува класичниот и конзервативниот дух на стариот автомобил, повратувајќи ги класичните линии на телото за да даде ретро и авангарда во исто време, задржувајќи ја уникатната линија на багажникот, кружните фарови и типичниот заден дел кој се издигнува во однос на предниот дел на автомобилот.

Во внатрешноста на новиот Рено 4  го задржува духот на својот претходник, иако командната табла е доста унапредена, на предниот панел има LCD екран кој се отвара кога ќе го вклучите возилото, исто така има GPS навигација, кластер на инструменти со одлична функционалност и има класични копчиња за контрола на времето и радио.

Сè уште не е познато какви ќе бидат нејзините механички детали и материјалот што ќе се користи и внатре и надвор, всушност, не е познато дали тоа ќе се случи.

Но, за што сме сигурни дека секој кој стои зад управувачот на Renault 4, ќе има одлично доживување со овој римејк на автомобилскиот евергрин.

 

Актуелно

(Видео) „ЌЕ СИ ЛЕЖАТ“ ИМА ИНДИЦИИ ЗА КРИМИНАЛ: Чулев најави истраги за корупција на носители на јавни функции

Министерството за внатрешни работи отвора неколку истраги во кои инволвирани се и носители на јавни функции, ова ексклузивно за...

ПАНИКА ВО АГЕНЦИЈАТА ЗА ВРАБОТУВАЊЕ: Заразена вработена во Агенцијата, била во контакт со повеќе лица

Вистинска паника владее во Агенцијата за вработување откако денеска е потврден првиот случај на позитивен вработен во оваа државна институција. Заразената вработена имала контакт...

Инфектологот Цана: Во просек сега имаме повеќе заразени отколку кога беше воведен полицискиот час

Доколку кривата со нови случаи продолжи со ова темпо во наредните денови, вкупниот број на заразени од Ковид-19 кај нас ќе ги надмине првичните...

KOНЕЧНО ЌЕ МОЖЕМЕ КОГА САКАМЕ ДА СЕ ДВИЖИМЕ: Од денеска целосно се укинува полицискиот час

Од денеска целосно престанува да важи Одлуката за забрана и посебниот режим на движење на граѓаните на територијата на Република Македонија. Оваа одлука е донесена...

ДО КОГА ЌЕ ГО ПУШТАТЕ ДЕВОЈЧЕТО ДОМА РАСПЛАКАНО?: Заев ја oбвини Нина Групер за лошата состојба на буџетот

Планира ли Зоран Заев да ја пyшти низ вода министерката за финансии, Нина Ангеловска? До кога ќе го пуштате девојчево дома да си оди...

Повеќе вести