РЕПОРТАЖА ПОД СНАЈПЕРСКИ ОГАН: Руски новинари го сними Алепо на нишан на ИСИС и Ал Нусра!

Поврзано

ЕУ со 22 милиони евра поддршка за нaјрaнливитe во палестинските теpитоpии

Европската Унија ќе обезбеди 22,7 милиони евра помош за најранливите групи во палестинските територии, кои покрај секојдневната лоша инфраструктура...

ВИДЕО: Медицинска сестра им свири на виолина на пациентите кои бoлeдуваат од Koвид-19

После тешките смени во болниците каде ги лекуваат пациентите заразени од Ковид-19, медицинска сестра им свири на пациентите на...

C3O: Известени сме за одлуката на САД

Светската здравствена организација доби извештаи дека САД официјално го известиле генералниот секретар на ОН за повлекувањето од СЗО, но...

Снајперисти на Исламска држава и Ал нусра фронтот ги гаѓаат цивилите кои се обидуваат да избегаат од источниот дел од Алепо, кој е под контрола на бунтовниците и исламистичките терористи, тврдат локалци за руската телевизија Раша тудеј. Руската телевизиска екипа ја снимила првата линија на фронтот во разурнатиот град и снимките ги прикажуваат мрачните услови на животот таму.

siria-640x426

Алепо, некогаш втор најголем град во Сирија и финансиски центар, сега е најстрашно погодениот град во земјата разурната од граѓанската војна. Тој е поделен меѓу владините сили, опозицијата и терористички групи, вклучувајќи ги Исламска држава (ИСИС, Даеш) и Ал нусра фронтот, сириската гранка на Ал каеда.

Снимките направени од пункт на сириската војска го прикажуваат источниот дел од Алепо кој е под контрола на исламистите. Можат да се видат и знамињата на ИСИС и Ал нусра како се веат на разрушените згради.

Исламистите не дозволуваат никој да избега од источно Алепо преку контрола на 300-метарската ничија земја, бришан простор надгледуван од снајперисти, велат локални жители за РТ.

„Има повеќе коридори за евакуација на цивилите од нашата страна на градот, и дел од луѓето успеваат да избегаат“, вели еден човек, припадник на сириската армија. „Но снајперистите пукаат во цивилите кога ќе ги забележат. Не им дозволуваат да избегаат“.

Тој додава дека исламистите претходно им дозволувале на цивилите да го напуштат источно Алепо, но дека нештата набрзина се смениле – сега милитантите пукаат во секого кој ќе се обиде да помине.

Актуелно

(Видео) Нов блам на Заев, го нaпаѓа Макрон пред пранкери кои се претставија како Грета Тунберг и нејзиниот татко

Зоран Заев стана мета на нов меѓународен блам овој пат на пранкери кои се преставија како активистката против климатските...

(Видео) Следете во живо: Мицкоски на средба со жителите на Гевгелија

Xристијан Мицкоски, претседателот на ВМРО-ДПМНЕ и кандидат за премиер на Република Македонија, оствари средба со жителите на Гевгелија. Следете го во живо неговото обраќање: https://www.facebook.com/iNFOMAX.mk/videos/2791515140954941

(Видео) Следете во живо: Христијан Мицкоски на средба со жителите на Богданци

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски оствари средба со жителите на Богданци. проследете те го неговото обраќање во живо. https://www.facebook.com/iNFOMAX.mk/videos/388385615456126

(Видео) Следете во живо: Мицкоски ја промовира програмата на ВМРО-ДПМНЕ во Богданци

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, денес ја посети општина Богданци. Тој на средбата со граѓаните од оваа општина и им ја претстави програмата со која...

Зaконoт за потекло на имотот ќе биде донесен, тој што не може да го докаже потеклото на истиот ќе се кoнфиcкувa и кpивичнo ќе...

Тоа што ние го ветуваме и на што се обврзуваме е дека ќе донесеме закон со кој ќе се провери имотната состојба на сите...

Повеќе вести