РЕПУБЛИКАНЦИТЕ ГИ ЗЕМАА СИТЕ ФУНКЦИИ ВО САД: Претседателот, Конгресот и Сенатот се во рацете на републиканците!

Поврзано

СЗО со нови насоки за евидентирање на смртнocта од Koвид 19

Пациентите што ќе починат од инфаркт, дури и кога брисот за ковид-19 им е позитивен, не треба да се...

Во кaтacтрoфaлнитe пoплaви во Јапонија зaгинaa близу 40 луѓе

Близу 40 лица се верува дека починале како резултат на поројните дождови во Јапонија. – Обилните дождови предизвикаа поплави и...

Научниците контра СЗО: Бараат да се сменат препораките за коронавирусот

Стотици научници тврдат дека постојат докази дека коронавирусот може да биде зaразен во помалите честички во воздухот и ја...

Републиканците го задржаа мнозинството во Конгресот со победа во 231 дистрикт, имајќи во предвид дека и покрај одредено незадоволство во некои традиционално републикански држави по однос на претседателските избори, по однос на претставничките, гласачите си ја задржуваат партиската определба.
senatori
Голем број на Рпубликанци излегоа на изборите без реален противник. Оние кои се судрија со ривали од демократската партија успеаа да буквално да ги декласираат во традиционално републиканските држави, како Оклахома.


Демократите пак добија една голема битка. Конгресменот Тами Дакворт го победи сенаторот Марк Кирк и обезбеди место во Илиниос.

Ова е добра вест за Сенаторот Пол Рајан кој останува како Спикер во домот.

Освен Конгресот, Републиканците извојуваа победа и во Сенатот со што републиканската партија ја добива апсолутната контрола врз власта во САД. Заедно со претседателот Доналд Трамп, Конгресот и Сенатот, Републиканците ќе владеат со извршната и законодавната власт во земјата.

Актуелно

Се намалува бројката, 78 нови зapaзени од Koвид-19 во Македонија

Во последните 24 часа се направени 894 тестирања, а регистрирани се 78 нови случаи на позитивни на Ковид-19. Во...

(Видео) Шекеринска и Јанева во домот на Боки 13, сепак не се познавале само од телевизија

На мрежата Јутуб се појави видео на кое што се гледа вицепремиерката и министерка за одбрана, Радмила Шекеринска во друштво на Катица Јанева и...

(Видео)Техничкиот министер за земјоделство качен на коњ вршеше проверка на шумскиот фонд

Ден со Цветан Трипуновски, во инспекција низ Огражден, проверка на шумскиот фонд и лов на потенцијална дрвосеча. https://www.facebook.com/iNFOMAX.mk/videos/745665222864670/

Во живо: Христијан Мицкоски на средба со жителите на Прилеп

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и кандидат за премиер на Република Македонија, попладнево е на средба со жителите на Прилеп. Cледете во живо: https://www.facebook.com/iNFOMAX.mk/videos/360493781586587/

Во живо: Христијан Мицкоски на средба со жителите на Крушево

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и кандидат за премиер на Република Македонија, попладнево е на средба со жителите од Крушево. Неговото обраќање во живо можете да го...

Повеќе вести