May 16, 2021, 10:41 am

Република Српска направи свој нон-пејпер, изјави Додиќ

Поврзано

- Advertisement -

Република Српска веќе го направи својот нон-пејпер, изјави денес српскиот член и претседател на Претседателството на БиХ, Милорад Додик.

„Сè е напишано, но ако е мода, еве, не се шегувам, ние веќе направивме дел од нашиот нон-пејпер, па еден ден, кога ќе одлучиме, ќе им го испратиме и на сите“, изјави Додик пред новинарите во Бања Лука коментирајќи ја ситуацијата во врска со нон-пејперот, кој наводно бил испратен од Словенија до Брисел.

Тој верува дека не постои кохезиски елемент во БиХ што може да ги обедини составните народи и проценува дека ќе дојде време за мирен распад.

Додик изјави дека клучна активност на Република Српска е тоа што таа ќе одржи дебата во Националното собрание, ќе создаде и артикулира своја платформа за преговори со Федерацијата БиХ и Бошњаците и Хрватите, како конститутивни народи, за тоа што и како да се прави БиХ И тоа, како што нагласи, без учество на странци.

Додик рече дека странците долго време се обидувале да ја создадат посакуваната БиХ, што, како што изјави, се покажало како несакан експеримент, пренесува Танјуг.

Според него, пред околу десет години, никој не смееше да го спомнува референдумот, ниту да зборува за фактот дека БиХ треба да се распадне „бидејќи тој и онака се распадна“, додека за тоа се зборуваше во Српска.

„Сето ова беше кажано порано, а сега некои го потврдуваат тоа, тие некогаш не обвинуваа нас како оние што вознемируваат нешто, а денес тоа го слушаме од устите на важни луѓе во светот“, рече Додик.

Оценувајќи дека ќе дојде време за мирна поделба во БиХ, Додик рече дека Србите немаат причина да се мобилизираат кон која било воена опција и рече дека треба да се соберат околу политиката „што ќе даде сила“.

Тој додаде дека во БиХ не се зборува за никаков уставен патриотизам што може да се одржи или шири.

„Фактот дека Бошњаците во Федерацијата БиХ велат дека БиХ е патриот, нека мислат што сакаат, но на БиХ и треба некаков друг патриотизам, не само бошњачки, и српски и хрватски патриотизам, кои, колку што можам да видам, не постојат и затоа ништо не може да се гради таму “, рече Додик.

Тој исто така рече дека ќе разговара со еврокомесарот за проширување Оливер Вархелји, кој утре доаѓа во БиХ, за донацијата на ЕУ, која на крајот на минатата година одреди повеќе од три милијарди евра поддршка за инвестиции на Западен Балкан.

Тој изјави дека е планирана поддршка за четири проекти за БиХ, односно Република Српска, од кои за Коридорот 5в – од Добој до Вукосавље, односно Орашје.

„Треба да добиеме значителна донација таму, што е многу важно за нас, бидејќи е дел од трасата со која сакаме да ја поврземе Бања Лука со Белград“, рече Додик.

Додик заклучи дека ЕУ повеќе не работи на проширување и дека во неа нема консензус за прифаќање на нови земји во членство, додека во БиХ, како што рече, измислуваат приказна за 14 точки за кои знаат дека не можат да се спроведат.

Latest News

He им дoaѓa пaмeт: Зaтвopeн yгocтитeлcки oбjeкт вo Дебар пopaди нeпoчитyвaњe нa мepкитe, coпcтвeникoт e пpивeдeн

Еден угостителски објект во Дебар е затворен со пломба, а сопственикот лишен од слобода откако во контрола што била...

More Articles Like This