August 12, 2020, 2:18 pm

Ресен е општина со најмногу зaбoлeни од Koвид-19 по глaвa на жител

Поврзано

Македонија нeмa да аплициpa за руска вakцина – Македонците ќе примаат само вakцина која е одобрена од CЗO

Македонија нема да ја земе руската вакцина за Ковид 19 доколку таа не добие зелено светло од Светската здравствена...

Кopoнaтa никaкo дa cтивнe – Peгиcтpиpaни 139 нoвoзaбoлeни во тeкoт на изминaтoтo дeнoнoќиe

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1627 тестирања, а регистрирани се 139 нови случаи...

(Видео) Aдeми одгoвори на прашањето што ги мaчи сите – Што ако на училиште дете се зapaзи од Koвид 19?

Министерот за образование на денешната прес-конференција говореше за опциите кои ги разгледува министерството кога станува збор за почеток на...
- Advertisement -

Ресен изминатиов месец стана град со најмногу Koвид-19 случаи по глава на жител во Македонија.

Речиси три месеци немаше ни едно лице заболено од вирусот, но по семејната прослава за празникот Спасовден стана ново жариште на КОВИД-19.

„Првите случаи во Ресен потекнуваат повторно од семејна прослава. Заседаваше Кризниот штаб и беше донесена одлука заедно со компаниите каде се вработени близу 600 луѓе следните 10 до 14 дена да не одат на работа за да се спречат контакти и ширењето на вирусот, недамна изјави министерот за здравство Венко Филипче.

Според податоците на Институтот за јавно здравје највисока кумулативна инциденца на 100.000 жители се регистрира во Ресен со 746,1 заболени и Штип со 740,4 на 100.000 жители, Куманово (561,4/100.000), Скопје (554,4/100.000), Дебар (396,3/100.000), Струга (395,0/100.000), Тетово (388,0/100.000) и Охрид (365,4/100.000), додека инциденца со над 150 заболени на 100.000 жители е регистрирана во Велес, Прилеп, Свети Николе, Пробиштип и Кочани“.

Latest News

Македонија нeмa да аплициpa за руска вakцина – Македонците ќе примаат само вakцина која е одобрена од CЗO

Македонија нема да ја земе руската вакцина за Ковид 19 доколку таа не добие зелено светло од Светската здравствена...

Кopoнaтa никaкo дa cтивнe – Peгиcтpиpaни 139 нoвoзaбoлeни во тeкoт на изминaтoтo дeнoнoќиe

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1627 тестирања, а регистрирани се 139 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-30, Куманово-20,...

Аpcовски му го „плecна“ на Зaeв: Heмaш мнозинcтвo

-Читам вести каде што СДСМ брифираат дека нивниот Стево ќе им даде мандат да преговараат, противуставно, за да врати што го направија Претседател и...

(Видео) Aдeми одгoвори на прашањето што ги мaчи сите – Што ако на училиште дете се зapaзи од Koвид 19?

Министерот за образование на денешната прес-конференција говореше за опциите кои ги разгледува министерството кога станува збор за почеток на новата учебна година и протоколите...

Зaeв го лaжe Пендapовски, нeмa мнозинcтвo – Axмети демантиpa дека има договор за Влада

Шефот на државата Стево Пендаровски постапува согласно претходната пракса, но не е постигнат договор за коалицирање со СДСМ, велат за Сител извори од преговарачкиот...

More Articles Like This