РЕФЕРЕНДУМСКА КАМПАЊА СЕ ВОДИ И ВО АЛБАНИЈА: Опозицискиот лидер во Албанија повика да се гласало на референдумот

Поврзано

(Видео) Ситуацијата еckалира: Бpутални сцени на нaсилство вечерва во Белград

Српскиот министер за надворешни работи Небојша Стефановиќ изјави дека вечерва пред Парламентот се случуваат бpyтални сцени на насилство и...

Бугарите се кренаа против владата на Бојко Борисов

Во Софија вечерва се одржаа два митинга, едниот за поддршка на владејачката партија Граѓани за европски развој на Бугарија...

Хаос во Белград, дeмонстрантите ја нaпаднаа зградата на Парламентот

Група демонcтранти ја нaпаднаа вечерва зградата на српскиот Парламент, пробивајќи ја заштитната ограда пред влезот на законодавниот дом и...

Лидерот на албанската опозициска Демократска партија Љуљзим Баша им се прудружи на светските лидери кои повикаа и повикуваат, за масовно гласање на референдумот во Макекдонија и тоа по можност да гласаат „За“ за новото име

-Демократската партија испраќа порака или совет, до сите граѓани на Република Македонија, особено до Албанците да излезат масовно да учествуваат на референдумот на 30 септември и да го дадат својот глас за Македонија во НАТО и да се обезбеди иднина за евро-атлантска и европска Македонија и регион, рече Баша.

Неговата изјава беше дадена по средбата со лидерот на ДУИ, Али Ахмети, кој ја пофали улогата на лидерот на ДУИ во македонските политички случувања како албански фактор.

-Им честитам и ги подржувам неуморните напори на албанското раководство, Али Ахмети и неговите колеги, рамо до рамо со другите политички сили во Република Македонија на 30 септември да се означи важно поглавје не само за Македонија, туку и за целиот исчекорувајќи еден одлучувачки чекор кон членството на Македонија во НАТО, рече лидерот на демократите.

Освен со Али Ахмети, Баша во Скопје се сретна со речиси сите албански политички фактори во Македонија, за подршка на референдумот за новото име.

Актуелно

(Cтpoгo дoвepливo)Палчо објави „kaтиљ ферман“ за Мијалков, Заев, Русковска и Кацарска во врска со организацијата на 27.април

Политичкиот аналитичар Љупчо Палевски, рано изутринава околу 01.00 часот по полноќ на својот ФБ профил објави „катиљ ферман“ составен...

(Видео) Кичеец беше повикан на давање на дополнителни информации и сознанија

На разговор, односно на давање на дополнителни информации и сознанија беше повикан Зоран Милески-Кичеец, истакнува министерот за внатрешни работи Наќе Чулев во интервју за...

(Видео) Нова бoмбa – Заев договора да пaднaт cyдcки предмети, „позадински комбинациите се правени со Катица, Оливер, со Радмила“

На социјалните мрежи, утринава, се појави нова аудио бомба на која може да се препознае гласот на поранешниот премиер Зоран Заев. Од соддржината на...

Мицкоски: Имаме преодна стратегија за да се справиме со здравствената и економската криза

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски во вечерашното интервју во емисијата Топ тема на телевизија Телма, посочи дека граѓаните ги интересира кој ќе понуди политика...

Мицкоски: Кога зборуваме за обнова пред се зборам за вредности, чесност и работа

Христијан Мицкоски, претседател на ВМРО-ДПМНЕ во гостување во емисијата Топ Тема на телевизија Телма рече дека она што го ветува ВМРО-ДПМНЕ во програмата Обнова...

Повеќе вести