September 25, 2020, 5:12 pm

РЕФОРМА, РЕФОРМИЧКА: Димитров се шета, вработените во кабинетот со засукани ракави спијат со сите четри во вис

Поврзано

Избран новиот заменик претседател на Советот на јавни oбвинитeли

Обвинитeлот Арбер Исаку ќе биде заменик претседател на Советот на јавни oбвинитeли во следните две години. Одлука за избор...

Уапceни нaпaѓaчите на Љупчо Палевски

Лидерот на движењето Трета и политички активист, Љупчо Палевски пред нешто помалку од една недела брутално беше нападнат и...

Заев за субвенциите по етничка пpипадност: „Тоа е јасно определено во програмата на 39-та страна“

Владата в недела ќе ги објави мерките од четвртиот пакет и со тоа се затвораат дебатите за развој на...
- Advertisement -

Додека Министерот Никола Димитров се шета по светот и денеска е во посета на Будва, на состанок со колегите министри за надворешни работи од регионот неговиот кабинет буквално спие со сите четри во вис. Додека министерот е на пат, вработените во неговиот кабинет, се со засукани ракави со боси нозе на биро и по се изгледа спијат . Некои од нив и буквално, а не се малкумина. Односно, во кабинетот за поддршка на активностите на министерот Димитров се вработени точно 17 луѓе, од шеф на кабинет, до три секретарки, лица за односи со медиумите, началници за координација со владата, претседателот и собранието, неколку советници, соработници итн.

 


На фотографијата можеме да го забележиме Владимир Сарафов, близок соработник на Никола Димитров за национални приоритети, дијаспора и малцински прашања како спие со сите четри во вис, раскомотен со засукани ракави и боси нозе качени на бирото. Со ваков кабинет на министерот за надворешни Никола Димитров не е ни чудо што Македонија доби катастрфоално решение за проблемот со името олицетворено во Договорот од Преспа. Не е ни чудо што Македонија доживеа пораз во поглед на националните приоритети и сега во Уставот треба да се откаже од македонските малцинства во соседството.

Додека на Манчевски устата му е полна со ефикасна администрација, тој очигледно не погледна во своите редови, не погледнал кого неговите министри и назначени директори на јавни институции вработиле во институциите со кои раководат.

Latest News

Уkpaден пиштoл од работилница во Валандово

Во Полициската станица Валандово вчера во 13:15 часот, М.Д.(53) од Валандово пријавил дека во периодот од 23:50 часот на...

Избран новиот заменик претседател на Советот на јавни oбвинитeли

Обвинитeлот Арбер Исаку ќе биде заменик претседател на Советот на јавни oбвинитeли во следните две години. Одлука за избор на заменик претседател на Советот...

Издaдено пpeдупрeдување за поројни дождови со град во делови од Западен Балkaн

Европскиот систем за пpeдупредување за невреме ЕСТОФЕКС издаде прeдупредување од втор и прв степен за делови од Хрватска и Западен Балкан, наведувајќи дека дел...

Тpaгeдија: Загина 20 годишно момче откако се пpeвртело со трактор

Загина 20 годишно момче од Љубаништа во нecреќа што се случи денеска во близина на патниот правец Отешево-Трпејца. Дознаваме дека тој со трактор се спуштал...

Уапceни нaпaѓaчите на Љупчо Палевски

Лидерот на движењето Трета и политички активист, Љупчо Палевски пред нешто помалку од една недела брутално беше нападнат и претепан пред својот дом во...

More Articles Like This