РЕФОРМИ САМО СО ВМРО-ДПМНЕ: Реформите ќе се случат само со ВМРО-ДПМНЕ во Собранието

  • April 10, 2018

Собраниските седници на кои денеска требаше да се гласа за дел од реформските закони, се поместени за во четврток со цел за нив да се гласа во присуство на пратениците од ВМРО-ДПМНЕ, кои од утре се враќаат во Собранието.

Денеска требаше да се гласа за измените на Законот за заштита на сведоци во скратена постапка и да се расправа за измените на Законот за судови. Одложенa е и седницата на која требаше да се разгледуваaт Законот за јавното обвинителство и Законот за кривична постапка.

Според пратениците од парламентарното мнозинство овие закони биле договорени со ВМРО-ДПМНЕ. Пратеничката група на оваа партија од утре се враќа во Собрание со интерпелација за Владата на Зоран Заев. Седницата за гласање на доверба на Владата е закажана за 11 часот.

Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ речиси четири месеци го бојкотираа парламентот, но Извршниот и Централниот комитет на партијата неодамна одлучи да го прекинат бојкотот.

Претходно «
Следно »