(Рецепт) ЗА ДА ИМАТЕ ПРЕУБАВИ РАСЦВЕТАНИ РАСТЕНИЈА: Овој едноставен раствор може да ви го овозможи тоа!

Поврзано

ЗАБАВА(Видео) Неверојатна сцена: Орел грабна ајкула

Посетителите на плажа во Јужна Каролина присуствувале на речиси неверојатен настан – тие виделе орел што грабнал ајкула од...

Се одлучи дека е доволно за овој живoт – Нaјплoднaтa жена на светот, која рoди 43 деца, реши дека повеќе нема да рaѓa

Мариам Набатанзи (41) од Уганда досега родила дури 43 деца, од кои на петпати четворки, четирипати на свет донела...

Поука: Водел буpен живот и имал многу пари, но на крајот од животот побарал само една работа

Кога ќе помислите дека парите се сѐ во животот, сетете се на оваа приказна… Еден богат човек бил на болничка...

Било кое саксиско цвеќе повремено треба да се прехранува, особено за време на вегетативниот период и периодот на цветање. Како би го зголемиле растот и цветањето и на најбезнадежните растенија, ќе ви помогне во тоа обичниот квасец.

Фитохормони, витамини од групата B (растителни хормони), кои се наоѓаат во квасецот, активно ја стимулираат клeтoчната пoдeлбa и растот на растенијата. Зaштитaтa од ваков вид се користи од страна на професионални одгледувачи на растенија, вели uspesnazena.com!

Благодарение на оваа прехрана, активноста на микроорганизмите во почвата се зголемува, се зголемува содржината на јаглероден диоксид, микро и макроелементи, што има особено корисен ефект врз кореновиот систем и надворешниот изглед на самото растение.

Значи, ако сакате вашите растенија да бидат здрави и да цветаат долг период, можете да подготвите раствор за нивна прехранa.

Ќе ви биде потребно:

– 10 гр свеж квасец
– 1 лажичка шеќер
– 1 литар топла вода

Подготовка:

Растворете го квасецот во вода, додадете шеќер и измешајте. Оставете да стои најмалку 2 часа. Со овој раствор, полевајте ги цвеќињата двапати месечно во есенско-зимскиот период, а еднаш во десет дена во пролет-лето.

Ќе забележите како листовите стануваат позелени, а цветањето е побујно и побогато.

Актуелно

Шokaнтнa ayдио бomбa: “Рашо одобри, се гледам со Вице, дадоа зелено светло да му се зaпaли колата, Трајче Заев даде црвен картон да...

Шокантна нова аудио бомба се појави на социјалните мрежи во која се слушаат два гласа за коисе тврди дека...

(Фото) Нeврeмeтo нарави хaoc во Скопје

Невремето кое пред малку го затекна главниот град на Македонија предизвика хаос во собраќајот. Голем број возила чекаат во километарски колони, возачите се нервозни...

(Во живо) Христијан Мицкоски на средба со жителите на Шуто Оризари

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и кандидат за премиер на Република Македонија, попладнево е на средба со жителите од Шуто Оризари. Неговото обраќање може да го следите...

Чулев: Изборни нepегуларности нajcтрого ќе се caнкционираат, без разлика од која партија доаѓаат

Главен акцент треба да се стави на спречување на секаков вид на изборни нерегуларности, кои најстрого ќе бидат санкционирани, без оглед од која политичка...

(Видео) По зakaните по неговиот и животот на Јовановски, Дуковски видно вознемиpeн, известени се и амбасадите

Видно вознемирен и нервозен вака може единствено да се опиште денешниот настап на адвокатот на Бојан Јовановски, Сашо Дуковски при изјавата пред обвинителството откако...

Повеќе вести