August 15, 2020, 5:35 am

РЕЦЕПТ ЗА УСПЕХ: Најстариот милијардер во светот има 101 година и сѐ уште го прави ова

Поврзано

Северина 3apa3ена со kopoнавиpус: „Денеска добив позитивен pe3ултат“

Северина преку социјалните мрежи објави дека е позитивна на коровирусот. Во објавата, таа напиша дека нема никакви симптоми и...

Ќе има свадба-Ване Цветанов ја запроси Дунавка Трифуновска во Турција

Во сивилото предизвикано од здравствената криза единствена светла точка беше љубовта која минатиот месец од одмор во Турција ја...

Ако Британец се пpeceли во Македонија, секоја година ќе му остануваат 24 илјади евра

Според статијата на uk.finance.yahoo.com, нашата држава е најдобра опција за селење, кога се во прашање цените и трошоците за...
- Advertisement -

Кои се најстарите милијардери на списокот „Форбс“ и припаѓаат во групата на најпросперитетните луѓе на светот? Повеќето од нив се државјани на Северна Америка, но има некои кои живеат во Азија или други делови на светот. Еве кои се тие:

Јан Чунг Чeнг – стар 101 година

1,1 милијарди долари

Чан Јун Чун е најстариот милијардер во светот од Сингапур. Тој го направи своето богатство откако ја основа својата компанија за поморски транспорт Pacific International Lines во 1967 година, а бизнисот го започнал со два половни бродови. Тој ја водел компанијата 51 година, по што неговото место го зазеде неговиот син Тео Чан.

Марсел Адамс – стар 99 години

1,5 милијарди долари

Марсел Адамс е канадски развивач на недвижнини. Тој ја основа Iberville Development во 1958 година. Тој е еден од преживеаните од холokaустот.

Алонсио де Андраде Фарија – стар 99 години

1,7 милијарди долари

Тоа е едно од најпознатите имиња во банкарскиот сектор во Бразил. Тој исто така има многу инвестиции со палмино масло, во хотелскиот бизнис и многу повеќе.

Орџ Јосиф – 98 години

1,4 милијарди долари

Тој е основач на осигурителната компанија со седиште во Лос Анџелес „Mercury Insurance Group“. Неговата компанија има приходи од 3,5 милијарди американски долари годишно. Тој ја основа во 1962 година, привлекувајќи 2 милиони долари инвестиции.

Чарлс Мунџер – стар 96 години

1,6 милијарди долари

Мунџер е скоро исто толку познат како и неговиот деловен партнер Ворен Бафет во САД. Тој е потпретседател на Беркшир Хатавеј и десен човек на Бафет. Тој е исто така дел од бордот на американскиот трговски лидер Костко.

Дејвид Мардок – стар 96 години

2 милијарди долари

Дејвид Мардок е основач на California Health and Longevity Institute во Калифорнија и сопственик на Dole Food Products и Castle & Cooke. Тој управува со Доле од 1985 година, продавајќи 45% од својот удел во 2018 година за 300 милиони долари.

Самнер Редстоун – стар 96 години

2,6 милијарди долари

Американскиот медиумски тајкун е мнозински сопственик на КБС корпорација и Виаком, откако двете компании официјално се споија во декември 2019 година. Неговиот татко го основал кинескиот синџир на национални возбудувања во САД во 1936 година, а Самнер ја презема компанијата во 1954 година.

Роберт Кук – стар 96 години

9,6 милијарди долари

Кук е најбогата личност во Малезија. Тој е сопственик на Kuok Group, која е активна во угостителството, недвижнините и рударството и трговијата со стоки

Latest News

Викенд xopockoп 15-16.08.2020

Овен (21.03 – 20.04) Ве очекува прилика да дојдете до подобра заработка, па секако треба да ја искористите и да...

Северина 3apa3ена со kopoнавиpус: „Денеска добив позитивен pe3ултат“

Северина преку социјалните мрежи објави дека е позитивна на коровирусот. Во објавата, таа напиша дека нема никакви симптоми и дека за корона е тестиран...

Ќе има свадба-Ване Цветанов ја запроси Дунавка Трифуновска во Турција

Во сивилото предизвикано од здравствената криза единствена светла точка беше љубовта која минатиот месец од одмор во Турција ја обелоденија манекенката Дунавка Трифуновска и...

Ако Британец се пpeceли во Македонија, секоја година ќе му остануваат 24 илјади евра

Според статијата на uk.finance.yahoo.com, нашата држава е најдобра опција за селење, кога се во прашање цените и трошоците за живот. Според истражувањетол, Северна Македонија е...

Меси го допpe дното: 19 3aгубени топки, трет дeбakл по ред и можна pa3делба

Лионел Меси како да се помири со немоќта на Барселона во четвртфиналето на Лигата на шампионите и целосно се вклопи во сивилото на петкратниот...

More Articles Like This