September 29, 2020, 8:56 pm

(Рецепт) ПИПЕРКИ ВО МЕД: Нешто превкусно, оние кои еднаш пробале, побарале уште!

Поврзано

Брзо јадење – пица со јогурт, без квасец, мека и следниот ден

Рецепт и видео прилог на “Да готвиме лесно”. Драги мои, денес со вас сакам да го споделам рецептот за едно...

Како да направите совршено пилешко на скара

Пилињата се познати како еден од најпредизвикувачките видови на месо за подготовка на скара. Ако го подготвите правилно, ќе добиете...

Полнети дукати: Брз појадок без чекање тестото да стасува (рецепт и видео)

Овие вкусни лепињи полнети со фил, ќе станат вашиот омилен избор за појадок или вечера. ЗА ФИЛ: 400 г компир 100 г...
- Advertisement -

Овие пиперки ги пробав лани на гости и веднаш знаев дека морам да ги направам и јас. Може да се прави со секакви пиперки, но со црвените е највкусно. Можеби не е сезона на зимници, но овие можете да ги јадете во секое време.

ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ:

5 кг исчистени ајварки пиперки, 1 литар јаболкова киселина, 1 кесичка конзерванс, 1 кесичка винобран, 150 г шеќер, 150 г сол и 150 г мед.

ПОСТАПКА:

Пиперките се мијат, се цедат од водата па се сечат на половина и се чистат од семките.

Во еден сад се става јаболкова киселина, сол, шеќер и мед, па се става на оган да зоврие. Варете уште малку додека да се растопат состојките, па тргнете го садот од оган и додадете ги конзервансот и винобранот.

Низ вpeлиот раствор провлекувајте ги пиперките кратко и веднаш редете ги во сад со капак.

Оставете ги да изладат неколку часови, па почнете да ги редите, колку може позбиено во чисти суви тегли.
Одозгора налејте со растворот од медот, и притиснете ги со дрвено стапче (најдобро од дрвена лоза, како потисок).

Теглите затворете ги со целофан и оставете ги на ладно, темно место.
Мора да отстојат барем три седмици до послужување за да можат пиперките убаво да ја впијат аромата.

Можат да се прават и само со шеќер, но со мед имаат многу поубава арома. Пробајте и уживајте!

Latest News

Балканот-шведска маса: Албанците присвојуваат сè што сакаат – од Обилиќ до Лешница

Албанскиот премиер Еди Рама на Фејсбук ги претстави природните убавини на Македонија - Кањонот Лесница, како дел од Албанија...

Порошенко позитивен на кopoнавирус

Поранешниот украински претседател Петро Порошенко преку својот Фејсбук профил соопшти дека се зapазил со koронавирус, пренесоа британските медиуми. Поради инфekцијата, наведува Порошенко на Фејсбук, тој...

Клacтер на Институтот за рaдиологија?: Рентген техничар одел на работа со симптоми на koвид-19

Рентген техничар на Институтот за рaдиологија (рeнтген институт) е позитивен на кopoнавирус. Според првичните информации, тој доаѓал три дена на работа иако бил болeн,...

Мицкоски: Да се биде најнaпaѓаниот политичар од овие мaфијаши на власта мене ми дава мотив да истрaaм во бopбата пpoтив нив

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски во гостувањето во телевизија Телма истакна дека единствена причина поради која тој е мeта на секојдневни нaпaди е тоа...

Мицкоски до Лупевска: Пpoблемот е што наместо да збориме за дебAkлот во државата го читате Статутот на ВМРО-ДПМНЕ

Јас не можам да кажам дека ВМРО-ДПМНЕ зaгуби на едни чесни избори. Но, сега во овој момент она што е клучно во државата е...

More Articles Like This