September 24, 2020, 7:59 pm

РЕЧИСИ ДВА МЕСЕЦИ НЕ СЕ ИСПЛАТЕНИ СТИПЕНДИИ ОД ГРАД СКОПЈЕ: Шилегов нема проблем со исплата на тендерите

Поврзано

(Фото) Нeгрижа на власта на дело: Арената „Филип Втори“ изгледа како да е стадион стар повеќе од 50 години

Негрижата на власта кон државниот имот сѐ повеќе може да се забележи буквално насекаде околу нас. Не само што...

Ивановски: Првиот дел од пругата кон Бугарија Владата ветуваше дека прво ќе биде завршен до март 2019, па до декември 2019, но сѐ уште...

Претседателот на Комисијата за транспорт на ВМРО-ДПМНЕ, Синиша Ивановски вечерва во гостување на Телма телевизија, истакна дека првиот дел...

„Рускоска е oбвинитeл на СДСМ која служи за политички пpoгон на луѓе од ВМРО-ДПМНЕ“

Тони Менкиноски, претседателот на правната комисија на ВМРО-ДПМНЕ во гостување во емисијата Анализа на ТВ 24, вели дека јавната...
- Advertisement -

До нашата редакција пристигна информација дека речиси два месеци Град Скопје донцни со исплата за ступендии за успешни спортисти. Имено стипендиите се доделени од Град Скопје уште во мај годинава за успеси во спортот, а требало да бидат исплатени до првата половина на месец јули . Шилегов веќе месец ипол доцни со исплата на стипендијата.

Но додека Градот Скопје и градоначалникот Петре Шилегов касни со своите обврски кон граѓаните, нема проблем со исплата на милионски криминални тендери. Да се потесетиме дека „Идкардс“ и „Ит плус“ се две компании основани во јуни со седиште на иста адреса („Димо Хахи Димов“ број 81) кои со преговори добиле два тендери на Јавното сообраќајно претпријатие – Скопје за изработка на електронски картички и за консултантски услуги.

Адресата „Димо Хаџи Митев“ број 81 е и место на живеење на сопственикот и управител кој двете компании ги отворил во рок од една недела со непаричен влог од по 5.000 евра.

„Ит плус смарт консалтинг“ е формирана на 20 јуни, а еден месец подоцна го добива  тендерот од ЈСП, вреден 130 илјади евра. На 27 јуни отворена е и „Идкардс“ и веднаш, за помалку од еден месец, го добива тендерот за електронски картички за ЈСП вреден 78 илјади евра.

Latest News

(Фото) Нeгрижа на власта на дело: Арената „Филип Втори“ изгледа како да е стадион стар повеќе од 50 години

Негрижата на власта кон државниот имот сѐ повеќе може да се забележи буквално насекаде околу нас. Не само што...

Ивановски: Првиот дел од пругата кон Бугарија Владата ветуваше дека прво ќе биде завршен до март 2019, па до декември 2019, но сѐ уште...

Претседателот на Комисијата за транспорт на ВМРО-ДПМНЕ, Синиша Ивановски вечерва во гостување на Телма телевизија, истакна дека првиот дел од пругата кон Бугарија Владата...

(Видео) Трамп и Меланија гpyбо иcвиркани на погpeбот на cyдијката на Врховниот суд, Рут Бадер Гинзбург

Американскиот претседател Доналд Трамп бил исвиркан денес, додека заедно со неговата сопруга Меланија ѝ оддадале почит на неодамна починaтaта cудијка на Врховниот cуд, Рут...

„Рускоска е oбвинитeл на СДСМ која служи за политички пpoгон на луѓе од ВМРО-ДПМНЕ“

Тони Менкиноски, претседателот на правната комисија на ВМРО-ДПМНЕ во гостување во емисијата Анализа на ТВ 24, вели дека јавната oбвинитeлка Вилма Рускоска е oбвинитeлka...

(Видео) Невидено театарско шоу: Заев стигна од 200.000 евра потkyп кај Мирчо свињарникот, до 50 евра евтин пи-ар за kaзна за возење без кацига

Невидено театарско шоу на премиерот Зоран Заев и неговите придружници на мотор е kaзната од 50 евра која што му стигнала за сторен прeкршок...

More Articles Like This