September 29, 2020, 9:28 pm

РЕШЕНИЕ ЗА ИМЕТО БЕЗ ЗБОРОТ „МАКЕДОНИЈА“: Грчкиот министер за одбрана најави „решение“ за името без употреба на „Македонија“

Поврзано

91 основно и 33 средни училишта одбиeни за настава со физичко присуство

Владата денеска го усвои извештајот на Комисијата за давање согласности за организирање настава со физичко присуство во училиштата за...

Клacтер на Институтот за рaдиологија?: Рентген техничар одел на работа со симптоми на koвид-19

Рентген техничар на Институтот за рaдиологија (рeнтген институт) е позитивен на кopoнавирус. Според првичните информации, тој доаѓал три дена...

Мицкоски: Да се биде најнaпaѓаниот политичар од овие мaфијаши на власта мене ми дава мотив да истрaaм во бopбата пpoтив нив

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски во гостувањето во телевизија Телма истакна дека единствена причина поради која тој е мeта...
- Advertisement -
– Нашата позиција останува да бидеме против употребата на изразот „Македонија“, изјави Каменос. Тој го повика претседателот Прокопис Павлопулос да ги свика сите лидери на политичките партии за да дискутираат за спорот за името со Македонија, јави Катимерини.
Грчкиот министер за одбрана Панос Каменос, кој е и лидер на АНЕЛ, главниот коалициски партнер во владата на Алексис Ципрас, денеска го повтори својот став дека се противи на решение на спорот за името кое ќе го содржи зборот Македонија и нема да поддржи евентуално такво решение во грчкиот Парламент.

– Нашата позиција останува да бидеме против употребата на изразот „Македонија“, изјави Каменос. Тој го повика претседателот Прокопис Павлопулос да ги свика сите лидери на политичките партии за да дискутираат за спорот за името со Македонија, јави Катимерини.

На денешната прес конференција, Каменос додаде дека неговиот став не треба да се сфати како критика на министерот за надворешни работи Никос Коѕијас, за кого Каменос рече дека е „најдобриот министер за надворешни работи што Грција го имала“.

Националистичката партија АНЕЛ има девет пратеници во грчкиот Парламент, и со нејзина помош влада на Ципрас има мнозинство од 153 пратеници во Парламентот со вкупно 300 членови.

Киријакос Мицотакис, лидерот на опозициската Нова Демократија, неодамна ги повика Ципрас и Каменос да поднесат оставки поради тоа што во владата немаат единствен став по спорот за името. (МИА)

3 КОМЕНТАРИ

Latest News

Уапасена целата екипа на Малагурски од сред снимање

Првиот ден од снимањето на документарецот "Црна Гора: Поделена земја“ во Подгорица, полицијата во Подгорица ја уапси екипата на...

Германија воведува нови рecтрикции поради рaстот на бројот на зaболени

Германија поради раст на бројот на новозaболени лица со Ковид-19 воведува дополнителни мерки, а канцеларката Ангела Меркел препорача есенските одмори граѓаните да ги поминат...

91 основно и 33 средни училишта одбиeни за настава со физичко присуство

Владата денеска го усвои извештајот на Комисијата за давање согласности за организирање настава со физичко присуство во училиштата за барањата на основачите доставени во...

Балканот-шведска маса: Албанците присвојуваат сè што сакаат – од Обилиќ до Лешница

Албанскиот премиер Еди Рама на Фејсбук ги претстави природните убавини на Македонија - Кањонот Лесница, како дел од Албанија и ја продолжи традицијата на...

Порошенко позитивен на кopoнавирус

Поранешниот украински претседател Петро Порошенко преку својот Фејсбук профил соопшти дека се зapазил со koронавирус, пренесоа британските медиуми. Поради инфekцијата, наведува Порошенко на Фејсбук, тој...

More Articles Like This