РЕШЕТЕ ГО ПРОБЛЕМОТ СО СЕДАТА КОСА: Рецепт со кој ќе го решите проблемот со седата коса!

  • February 3, 2019
  • Коментари

Седата коса не е проблем со кој се соочуваат само постарите, имајќи во предвид дека возраста нема поврзаност со белеењето на косата, а најчесто како причина се наведува прекумерниот стрес

Секо постои и можност лесно да се решите од овој проблем и да искористите некои од комерцијалните бои за коса, но штетните хемикалии може да предизвикаат и трајно оштетување на косата. Затоа е најдобро да се обидете со природно решение, а тоа навистина постои.

Кокосовото масло е лек со кој можете да се ослободите од седата коса. Во ова масло лежи тајната на долгата, убава и цврста коса. Кокосовото масло е богато со јаглени хидрати, здрави маснотии, витамини и минерали што и ја пружаат на косата потребната нега.

Рецепт:

Загрејте 2 – 3 лажици кокосово масло околу 20 секунди. Нежно измасирајте го коренот на косата со топло кокосово масло. Оставете фоликулите на влакната да се натопат со масло (околу 10 минути). Измијте ја косата со топла вода. Потоа измијте ја косата со шампон и регенератор. Ова можете да го повторувате секојдневно за да го добиете посакуваниот ефект.

Редовното користење дефинитивно ќе ви помогне да се ослободите од седите влакна и ќе ви даде здрава, убава и сјајна коса.

Претходно «
Следно »