РИСТОВСКИ: Продолжува поддршката на талентираните ученици

Поврзано

Неизвесен 1.септември: Ќе седнат ли децата во училишните клупи?

Дали учениците ќе седнат во школските клупи од 1.септември? Ова е прашањето што уште од сега ги мачи најголемиот...

Избран ректор на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“

Универзитетската изборна комисија ја објави Одлуката за утврдување избран кандидат за ректор на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ според...

Скандалозна постапка за избор на ректор на УКИМ

Во последните денови, јавноста е сведок на скандалозна постапка за избор на ректор на најреномираниот универзитет во Македонија, Универзитетот...
- Advertisement -

Министерството за образование и наука го објави конкурсот за доделување на паричен надомест во висина од 50%, 40%, односно 30% од просечната нето плата за освоено прво, второ, или трето место на меѓународен натпревар од областа на математиката и природните науки во учебната 2016/2017 година, како за учениците, така и за нивните ментори, објави заменик министерот за образование и наука Спиро Ристовски на својот Фејсбук профил.

ristovski

-Конкурсот е достапен на www.mon.gov.mk и ќе биде активен до 31 август 2017 година, за сите оние кои ќе учествуваат на меѓународен натпревар со учесници од најмалку 10 различни земји и ќе освојат награда. Истовремено, продолжуваме и со доделување на финансиски надомест во висина до 50% од просечната нето плата во земјата, за сите ученици и нивните ментори, доколку освојат прво место на државен натпревар, напиша Ристовски.

Тој упати апел до сите ученици да го искористат својот талент и знаење и да продолжат и во учебната 2016/2017 да се натпреваруваат.

spiro-fffffbbbbb

-Апелирам и ги охрабрувам сите талентирани ученици, коишто веќе учествувале на ваков тип на натпревари, да продолжат да се натпреваруваат и во оваа учебна година и секако, оние кои немаат вакво искуство, да се охрабрат и да се пријават за учество на некој од натпреварите, напиша Ристовски.

Latest News

Високи службеници од ИВЗ заразени со koронавирус

Двајца високи службеници од Исламската верска заедница се позитивни на коронавирусот, пренесува „МКД“, според чии информации состојбата на еден...

„Не може да имаме држава, се додека не се открие pекетот и kриминалот кој се става под тепих“

Не може да имаме држава ако овие работи стојат под тепих и не може да имаме функционална држава ако обвинителот којшто е главен овие...

Мицкоски: Ќе покажеме дека сме различни

Во гостување во емисијата Заспиј ако можеш, претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христија Мицкоски рече дека СДСМ цело време збори за враќање на Груевски и ништо...

Мицкоски: Димитров зборува за правда, а во исто време е слуга на човекот кој има две амнестии

Јас чувствувам кај господинот Димитров нервоза уште од самиот почетокот на кампањата. Тој влезе во кампањата со навреда за ВМРО-ДПМНЕ дека било здружение замислете...

Разочарувањето кај народот од политичарите е огромно, бидејќи преку ноќ се збогатија на грбот на народот

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски во неговото гостување во емисијата „Заспиј ако можеш“ на Алфа Телевизија истакна дека во Македонија најголемо е разочарувањето во...

More Articles Like This