January 16, 2021, 9:02 am

Ристовски: Heмало пekoлен плaн зa “27 aпpил”

Поврзано

Akтивни 16.231 cлyчaj co Koвид-19: Pacте бpoјoт нa oздpaвeни пaциeнти

До вчера во земјава беа регистриарни 16231 активни случаи на Ковид-19, од кои најголем број – 9985 се од...

Македонија, Црна Гора и Албанија воведоа caнкции кон Белорусија

Пет европски земји се приклучија на санкциите на Европската унија против Белорусија, објави Советот на ЕУ. „Земјите-кандидати: Република Македонија, Црна...

Kолку е kaзнет и оcyден тој што го зaпали македонското знаме во Софија?

Корисници на социјалните мрежи дали некој од македонските власти реагирал на палењето на македонското знаме во Софија и дали...
- Advertisement -

На денешното судење за наводните организатори на 27 април, обвинетиот Спиро Ристовски презентира видео снимки од протестите “За заедничка Македонија”.

Во судница се слушаат говорите на Андрија Јаневска, Дарко Мијалковски, Васил Зафирчев кои за време на протестите се обраќале пред присутните.

Ристовски во судницата, појаснувајќи ги говорите, рече дека на тие како што додаде, реализирани луѓе, тешко можело човек да им нареди да одат на протести.

– Ласка фактот дека Јас сум можел да ги организирам овие луѓе. Ако имало пеколен план за 27 април, тој ден ќе немало протести ширум државата, туку сите ќе се фокусирале на протестот во Скопје, објасни во судницата Спиро Ристовски.

Презентирајќи ги говорите од учесниците на протестите, потенцираше дека од изјавите на првите луѓе на движењето “За заедничка Македонија”, воочливо било дека тие не повикуваат на насилство, туку како што наведе, ги повикувале луѓето со своето присуство, на мирен начин да го изразат незадоволството од актуелните политички состојби, а барале и предвремени парламентарни избори.

Latest News

(Видео) Пoлицajци нaпaднaти вo Cpбиja: Им ja пpeкинaлe пpocлaвaтa нa Cтapa нoвa гoдинa, пa дoбилe ќoтeк

Двајца мажи Р.Н. и Р. Д. од српското Ново Село во близина на Крушевац биле приведени по нападот врз...

More Articles Like This