Родители внимавајте: Децата го pизиkyваат својот живот за пет минути слава на Тик Ток

Поврзано

Поради еден зарaзен Австралија стави во kapaнтин цел град

Главниот град на Западна Австралија, Перт, и блискиот регион Пил ќе влезат во брза, тридневна блокада од петок на...

СЗО: Cиpoмaшнитe зeмји добиле само 0,3 пpoцeнти од вakцинитe..

Директорот на Светската здравствена организација Тедрос Аданом Гебрејесус предупреди дека вакцините против Ковид 19 сè уште се недостапни за...

И пoчинa синoт пpeд нejзинитe нoзe пa билe oгpaбeни: Oд 6oлницa oдбивaлe дa гo пpимaт зaтoa штo имaл Koвид-19

Вознемирувачката фотографија на која мајка седи со безживотното тело на нејзиниот 29-годишен син пред нејзините нозе стана вирална во...
- Advertisement -

Вашето дете може да се фрли под тркалата на автомобил и да го ризикува животот поради новиот предизвик на социјалната мрежа „Тик ток“. Мотивацијата за ваквите непромислени постапки се неколку „лајкови“ и пет минути слава. Две работи се клучни во спречувањето на трагедијата – постојан разговор помеѓу родители и деца и медиумска писменост.

Од Америка и Балканот пристигна нов опасен предизвик за малолетниците, од социјалната мрежа „Тик ток“. Ова е „предизвик на духови“, што може да предизвика вашето дете да го удри или да го прегази автомобил.

Постојат два начина на кои се спроведува. Првиот е детето да истрча до пешачкиот премин кај семафорите непосредно пред поаѓањето на возилото, да направи неколку склекови и да трча. Сето ова се снима од тротоарот и го објавува на „Тик ток“.

Вториот е детето да лежи на улица додека автомобилот оди кон него. Треба да лежи на тоа место се додека возилото не се приближи до опасно растојание. Само тогаш смее да стане и да трча – ако успее да го стори тоа на време.

Неколку деца завршија во болница бидејќи возачите не успеаја да застанат навреме. Овој предизвик се прошири низ целиот свет, а стигна и до Хрватска.

Секој предизвик со себе носи доза на опасност, а децата кои изведуваат „Gousting Challenge“ и други опасни предизвици немаат критичко размислување, објаснува коосновачот на Институтот за дигитални комуникации, психологот Ана Мирковиќ, и гледаат на ситуацијата само од агол на привлекување внимание.

„Тие ќе сторат сé заради пет минути слава и силен аплауз од нивните следбеници. Страшно голема желба и силен нагон е да остават впечаток на нивната заедница, да бидат различни, да покажат дека се похрабри, поспособни, помоќни, посилни од другите. Во исто време, свеста за опасностите не е доволно развиена. Размислувањето обично е дека фатален исход може да се случи со некој друг, но не и со него. Ако го исполнат предизвикот, тогаш наградата е моќна, бидејќи со одреден „хаштаг“ тие лесно можат да достигнат стотици илјади следбеници, што е многу стимулативно за нив“, објаснува Ана Мирковиќ и додава дека не сите деца вршат предизвици.

Родителите играат клучна улога во спречување на децата да го загрозат сопствениот живот. Ана Мирковиќ истакнува дека родителите мора постојано да го следат однесувањето на своето дете и да бидат заинтересирани за секоја необична ситуација во која се наоѓа.

„Родителите треба да реагираат со прашања: дали сакате да ми објасните што се случило, дали познавате некој што е вклучен во тоа, дали можете да предвидите што може да се случи, дали знаете дека е опасно, колку е несовесно? Ова треба да се направи со цел да се создаде свесност кај оние што ја немаат, за нивниот живот виси на растојание. Кога ќе се подигне, се зборува, има помала можност за експериментирање “, советува Ана Мирковиќ.

Медиумска писменост – клучна

„Медиумската писменост значи дека можете критички да ја разгледате адекватноста на пораките, тонот, намерата на лицето кое ви испраќа пораки. Во моментов, децата се дигитално писмени, а медиумски неписмени. Тие знаат да користат технологија, но не и да ги толкуваат пораките што им доаѓаат. Законодавството се менува, но полека, така што не може да одговори на секој проблем. Социјалните мрежи се развиваат и се менуваат многу побрзо отколку што можат да ги пратат законодавните системи, затоа мора да работиме на зајакнување на секоја индивидуа, особено децата, кои се најзагрозени, токму затоа што се најневнимателни“, рече Ана Мирковиќ.

Да потсетиме, „Gousting Challenge“ не е единствениот опасен предизвик што се појави на „Tик ток“ . Неодамна, едно деветгодишно момче се задуши во Белград, затоа што се обиде да го исполни предизвикот „Затемнување“, што значи дека детето става појас околу вратот, го стега и се снима со мобилен телефон додека не се онесвести. Сличен случај се случи и во Италија.

На крајот на минатата година, трендот беше родителите да се снимаат како го држат своето дете во раце, што во еден момент ќе го фрлат настрана и ќе започнат да танцуваат во ритамот на песната „Бебе“ од раперот Блафс, што се слушна во позадина.

Предизвикот за „вирусот корона“ беше исто така релевантен. Во средината на минатата година, корисниците на „Тик Ток“ меѓусебно се предизвикаа да лижат тоалетна школка на јавен тоалет.

Треба да се споменат и предизвиците на „пет-покажувачот“ и „кршачот на черепот“. Во првиот, децата ги предизвикаа своите пријатели да стават метална паричка помеѓу полначот и штекерот, со цел да предизвикаат искра. Во втората, тие го сопнуваат на лицето што скока, така што скокачот ќе се сопне и ќе падне на главата. Многу деца во Америка завршија во болница поради овие предизвици.

Latest News

Двонеделен строг kapaнтин во Кипар

Полициски час од 21 часот; затворање на продавниците, угостителските објекти, фризерските салони, фитнес центрите, театрите; забрана за собири; задолжително...

More Articles Like This