October 29, 2020, 11:32 am

Родители, внимавајте: Не треба да ја давате оваа храна на вашите најмали

Поврзано

Pизиkoт e мнoгy пoмaл зa пpeнecyвaњe нa кopoнaвиpycoт вo aвиoн, oткoлкy вo мapкeт и pecтopaн

Ризикот да заболите од коронавирус во авион е многу помал отколку во продавниците или рестораните, објавија во вторникот експертите...

Hoво иcтpaжyвaњe: 3aгaдyвaњeтo на вoздyхoт мoжe дa јa згoлeми cmpтнocтa oд Koвид-19 зa 15%

Зголемената изложеност на загаден воздух може да доведе до зголемување на ризикот од смрт од КОВИД-19 за околу 15%,...

Нayчнo дoкaжyвaњe: 3aгaдeниoт вoздyх мoжe дa ja згoлeми cmpтнocтa oд Koвид-19

Долгорочното изложување на загаден воздух може да доведе до зголемување на ризикот од смрт од ковид-19 во светот и...
- Advertisement -

Слатки – Торти, колачи, чоколадо, бонбони – најатрактивната храна за малите гурмани. Но, држете го вашето дете подалеку од кондиторски производи: тие можат да предизвикаат проблеми со здравјето на забите веднаш штом ќе се пробијат низ непцата, а ризикот од детска дебелина и дијабетес не е откажан. Но, имајте на ум: не се препорачува целосно да се исклучат слатките – бидејќи строгата забрана ќе го стимулира интересот за шеќер. Научете го вашето дете да консумира слатки во умерени количини.

Јаткасти плодови – За возрасни, јаткастите плодови се одлична закуска, но дефинитивно не се препорачуваат за деца. Прво, затоа што тие се многу цврсти. Дури и ако бебето веќе ги има сите заби, тоа не значи дека научило да џвака храна. Затоа јаткастите плодови често предизвикуваат повраќање. Друга причина за загриженост е високата алергичност на јаткастите плодови. Покрај тоа, тие имаат способност да предизвикаат реакција самостојно.

Колбаси – Сол, зачини, соја, скроб, конзерванси, стабилизатори… Детските нутриционисти ги прогласија колбасите и виршлите за забранети производи, бидејќи таквиот „хемиски состав“ едноставно го уништува имунитетниот систем на детето.

Слатки газирани пијалаци – веќе долго време се наоѓаат на црната листа на СЗО (Светска здравствена организација). Поради шок-дозата на шеќер, Кока-Кола и нејзините роднини не се препорачуваат дури и за возрасни. Докажана е директна врска: љубителите на слатки газирани пијалаци често страдаат од дебелина, расипување на забите, дијабетес и болести на бубрезите.

Брза храна – Колку подоцна се случува воведувањето во брза храна, толку подобро – затоа што во секоја смисла е непожелна храна, дури и за возрасен. Главните опасности од брзата храна се брзи јаглени хидрати, огромен број калории и транс масти, сол и конзерванси. Во исто време, витамини и корисни микроелементи во хамбургери, помфрит и други работи едноставно недостасуваат.

Latest News

50 евра kaзна ако додека се чека резултат од Koвид тест, нe ce ceди во изолациja

Казна од 50 евра ќе добие секој кој не седи во самоизолација додека го чека резултатот од ковид-тестот, предвидува...

Tpaгeдиja во Пешкопеја: Вo нecpeќa вo pyдник зaгинaa тpoјцa рyдapи

Во рудникот Балгјај кај Селиште, Пешкопеја, животот го загубија двајца рудари и еден инжињер. Нивните безживотни тела се извлечени утрово, по 48 часа, од последниот...

Германија дeпopтиpaшe 20 мaкeдoнcки дpжaвjaни co aвиoн

60 лица вчера беа депортирани од Германија со лет од аеродромот Баден кон Белград. Воздухопловот кој превезувал 40 лица од Србија и 20 лица...

“Aмaзoн” пpeд пpaзницитe ќe вpaбoти 100.000 ceзoнcки paбoтници

Американската компанија Амазон соопшти дека врабоптила 100.000 луѓе на одредено време поради пораст на нарачките преку интернет пред ноемвриските празници во САД. Амазон до крајот...

Peгиcтpиpaни 879 пpeкpшoци зa нeнoceњe зaштитни мacки вo тeкoт нa изминaтoтo дeнoнoќиe

Регистрирани се 879 прекршоци по однос на мерката за носење лична заштита на лице, во текот на изминатото деноноќие на територијата на Република Македонија. Министерството...

More Articles Like This