August 14, 2020, 12:42 am

РОДИТЕЛИ, ШТЕДЕТЕ ПОВЕЌЕ ПАРИ: СДС ќе ја поскапува партиципацијата за студирање на државните факултети на неверојатни 1.000 евра!

Поврзано

Нов предлог на Комисијата: До трето одделение во училиште, останатите онлајн

Настава со физичко присуство за учениците до трето одделение, останатите ќе учат од дома. Ова, според инфорамциите на Сител...

Jас сум наставник, но пред сè сум мајка и не сакам да се коцkaм со живoтите на члeновите на моето семејство

Отворањето на училиштата и градинките во услови на пандемија предизвика многу спротиставени мислења, и на родителите и на наставниците,...

Неизвесен 1.септември: Ќе седнат ли децата во училишните клупи?

Дали учениците ќе седнат во школските клупи од 1.септември? Ова е прашањето што уште од сега ги мачи најголемиот...
- Advertisement -

Партиципациите за студирање на државните универзитети во Македонија ќе бидат вратени на висината која беше определена во времето на СДСМ пред 2006 година – и кои достигнуваа до 1000 евра – пишува „Журнал“

Ова за редакцијата на „Журнал.нет“ го соопшти анонимен извор од кабинетот на министерката за образование Дескоска, додавајќи дека СДСМ е сериозно подготвен да крати средства во образованието за да има пари за своите популистички проекти кои ги најавуваше во кампањата.

Досега откако се на власт СДСМ го укинаа екстерното тестирање, најавија укинување на кембриџ програмата, а како што се шегуваат по социјалните мрежи, мерките за штедење ги примени и врз студентските домови, па ги остави студентите во „Гоце Делчев“ цел ден без струја, бидеќи МОН и Дескоска заборавиле да ги платат сметките за електрична енергија.

Последна „голема мерка“ на СДСМ беше таа за укинување на дисперзираните студии, со која илјадници студенти од внатрешноста ќе останат без можност за достапно високо образование, и доколку сакаат да се школуваат на факултет, ќе мора да се преселат во Скопје, да плаќаат високи кирии и да живеат со цените на главниот град.

СДСМ оваа мерка исто така ја оправда со финансиските придобивки кои ќе ги има Владата ако нема дисперзирани студии.

Токму затоа, вели нашиот извор, наредни на мета се партиципациите кои ВМРО-ДПМНЕ пред повеќе години ги намали на 200 евра за во државна квота и 400 за во приватна за сите кои студираат во Скопје, а половина од тоа доколку се студира на дисперзираните студии во внатрешноста – пишува „Журнал.нет“

Со укинувањето на дисперзираните студии се придонесува директно за намалување на бројот на жители на помалите градови, а со зголемувањето на партиципациите кои во времето на СДСМ беа до 1000 евра се очекува да се намали и бројот на студенти во Македонија.

1 коментар

Latest News

Сpaмота: Пензиониран генерал прeживува гoлгoта, 10 дена со температура оставен да лeжи дома без лeкарска помош

Која здравствена институција функционира во оваа држава? Ова прашање го поставува Агрон Газафер чиј татко преживува голготa во Македонија. Тој...

Викендов останете дома, ново нeвpeме ќе ја зaфати Македонија

За време на викендот, особено во попладневните часови територијата на Македонија ќе биде зафатена од влажна и нестабилна воздушна маса која на повеќе места...

ММФ: Пандемијата ја чини глобалната економија 375 милијарди долари месечно

Пандемијата на Ковид-19 ја чини глобалната економија околу 375 милијарди американски долари месечно, објави денеска Светската здравствена организација (СЗО), врз основа на информациите од...

(Видео) Воз се зaби во автомобил близу Тетово, има и повpeдени

Возот кој сообраќал на релација Скопје – Кичево yдpил во автомобил со тетовски таблички. Во сообраќајката се повpeдeни Б.С (22) и Б.Н (39) и двајцата...

(Видео) Под опсада амбасадите на Белорусија во Москва и Киев

Врз зградата на амбасадата на Белорусија во Киев е фpлен факeл, јави дописникот на Спутник, а пpoтест е одржан и пред дипломатското претставништво на...

More Articles Like This