Роди близнаци на 64-годишна возраст: Bpxoвниот суд пpecуди да ѝ се одземат бидејќи таа не може да се грижи за нив

Поврзано

(Видео) Myвa нe гo пoлaзи: Ha oнлajн ceдницa вo кpeвeт, co мyзикa и eлeктpoнcкa цигapa

Членот на естонската опозициска партија „Татковина“ и европарламентарец, Тармо Круусимае присуствувал онлајн на седницата на Естонскиот парламент. Бидејќи Тармо работел...

(Видео) Прекрасна глетка: Мечките на Бистра се разбудија од зимскиот сон

Мечките очигледно се разбудија од зимскиот сон и се во потрага по храна на брегот на реката Радика. Снимката што...

Која баба ви го обележала вашето детство, ако е бабата по мајка тогаш има и причина зад тоа

Освен љубовта и вниманието, постојат уште неколку посебни врски помеѓу внучето и бабата. Ако сте имале доволно среќа да...
- Advertisement -

Сметаат дека „не е во можност да се грижи за нив“

Шпанскиот Врховен суд наведува дека одлуката се заснова на вештачење, а не на возраста или менталното здравје на жената. Социјалната служба ги смести децата во згрижувачко семејство.

Веста за нејзиното пораѓање на 64 години го обиколи светот и предизвика жестока дебата меѓу поборниците за научен напредок и оние кои наведоа етички сомневања за бременоста на толку доцна возраст, особено што судот веќе ѝ ја одзеде првата ќерка на Мауриција, со пресуда дека таа не може да се грижи за неа.

Маурисија Ибанез (69) роди близнаци пред четири години благодарение на успешната постапка за помогната репродукција, но бебињата веднаш ги презедоа социјалните служби со образложение дека мајката не е во можност да се грижи за нив.

Исто така во системот на социјална помош е и друга ќерка на Мауриција која сега има 11 години и ѝ беше одземена во 2014 година. Шпанскиот Врховен суд, како највисок судски орган на земјата, во понеделникот донесе одлука врз основа на одлуката на понискиот суд во Бургос дека Маурициус не е способен да им обезбеди на децата оптимални можности.

Тие ставија крај на четиригодишната правна битка во која мајката на близнаците Маурисија Ибанез се обиде да ја оспори судската одлука со која ѝ ги одземаа близнаците Габриел и Марија де ла Круз, кои ги роди по третманот за отомогната репродукција во САД, пренесува Дејли Меил .

Судот наведува дека децата биле во очигледна состојба на ранливост поради неможноста на нивната мајка да соработува на квалитетен начин со социјалната служба. Судот соопшти дека одлуката се заснова на проценка на експерти, а не на основа на возраста на жената или менталното здравје.

Во изјавата од судот Бургос за време на нивната првична пресуда се вели дека карактерните црти на мајката значително влијаат на психосоцијалниот развој на децата. Тие велат дека децата живеат во изолација без никакви врски со другите членови на семејството, како и без поддршка од општеството.

Близнаците денес имаат четири години, а социјалните служби ги сместија во згрижувачко семејство кратко по раѓањето. Ибанез потпиша документ со социјалните служби во кој се наведува дека ќе ангажира асистент за да ѝ помогне во целокупното домаќинско работење и грижата за децата. Но, само 10 дена по враќањето од породилното одделение каде помина еден месец, властите заклучија дека близнаците биле изложени на висок ризик.

„Откако се врати дома, мултидисциплинарен тим го следи нејзиниот напредок и сите нивни извештаи покажуваат дека близнаците треба да се згрижат во различно опкружување“, рече тогаш портпаролот на социјалните служби во Бургос.

Но, краткорочна обврска е да ги доделиме на згрижувачки родители – заклучи портпаролот.

Ибанез има уште едно дете, девојче кое ѝ беше одземено во 2014 година и ставено во згрижувачко семејство исто така од истата причина, имено нејзината неможност да се грижи за детето. Бланка (11) исто така е родена благодарение на третман за оплодување и живее во Канада.

По одлуката на судот во 2017 година, адвокатот на Маурициус рече дека жената е трауматизирана. Таа се жалеше на пресудата, но локалниот суд за семејства ја одби нејзината жалба како неоснована. Потоа се жалеше до Врховниот суд, кој ја потврди претходната одлука на понискиот суд. Ибанез со тоа ги исцрпи сите законски можности, но на секои две години може да побара од судот да ја преиспита пресудата. Судот, од друга страна, рече дека тие не предвидуваат поинаков исход за нејзините напори во блиска иднина.

„Ел Паис“ објави дека поранешниот вработен основал семејство по предвремено пензионирање поради ментални потешкотии. Сестрата на Ибанез се обиде да го натера судот да ја прогласи за целосно неспособна за самостоен живот со цел да ѝ го одземе пасошот и да ја спречи да замине во странство за постапки за асистирана репродукција. Тоа не успеа бидејќи одлуката на судот се засноваше на наодите на психијатриски експерт кој утврди дека Ибанез може да се грижи за себе и за детето.

– Одлучив повторно да станам мајка затоа што искуството што го имав со мојата прва ќерка Бјанка беше фантастично за мене – изјави Ибанез за „Ел Паис“ во февруари 2017 година, неколку дена по раѓањето на близнаците во болницата.

„Се прашував дали можам да имам уште едно дете. Не бев загрижена за годините. Јас сум стара, но благодарение на науката и медицината успеав да останам бремена и тоа е последното прибежиште што го имаме постарите. Секако, се грижам за тоадека ќе ми ги одземат децата. Тие не можат да се бранат, тие се толку ситни и нежни. Малку се плашам за нив и се молам на Бога да не паднат во рацете на социјалната служба – им рече тогаш на новинарите.

ГЛЕДАЈТЕ ГО ИНТЕРВЈУТО СО МАУРИЦИЈА:

извор:24sata.hr

Latest News

Двојни стандарди на Мaричиќ: Кога обичните луѓе пpekpшуваат кapaнтин, 2000 евра kaзна, кога СДСМ го прави тоа, се нарекува херојски чин

Министерот за правда, Бојан Маричиќ на својот Фејсбук профил го поздрави, како што вели тој херојскиот чин на пратеничката...

More Articles Like This