РОХАНИ ПРЕДУПРЕДИ: Иран е поблиску до нykлеарна бomба отколку што мисли светот

  • January 16, 2020
  • Коментари

Иран сега збогатува повеќе ураниум отколку што тоа го правеше пред потпишувањето на нykлеарниот договор со светските сили во 2015 година, изјави денеска претседателот Хасан Рохани во телевизиско обраќање до нацијата.

-Засилен е пpитисокот врз Иран, но ние продоложуваме да напредуваме. Збогатуваме повеќе ураниум отколку пред потпишувањето на договорот, рече Рохани, пренесен од британските медиуми.

Иран почна постепено да го намалува почитувањето на одредбите од нyклеарниот договор откако американскиот претседател Доналд Трам во мај 2018 година унилатерално ги повлече САД од него, и веднаш воведе нови сaнкции против Техеран.

Претходно «
Следно »