РУСИТЕ ПОВТОРНО ЌЕ ЈА СПАСУВААТ ЕВРОПА: Руската армија во Италија транспортираше современ комплекс за аеросолна дезинфекција „Орлан“

Поврзано

Зaгpижувaчки статистики – Во Индија за четири дена 100 илјади зaрaзeни со Koвид-19

Во Индија во последните четири дена регистрирани се повеќе од 100.000 новозаразени со корона вирус, соопшти министерството за здравство...

Десетмина пратеници во Косово заразени со коронавирус

Владејачкиот Демократски сојуз на Косово (ЛДК на денешната седница на Собранието побара промена на собранискиот деловник, со цел да...

Ново супер лесно оклопно возило на руската apмија

Руска вoeно-индустриска компанија направи ново лесно оклопно возило „Стрела“, објави телевизијата „Звезда“. Возилото тежи 4,7 тони , што е двојно...
- Advertisement -

„Орлан“ во вооружувањето на руската армија е воведен во 2015.година, и претставува понова варијанта на „санитарниот топ“ ТМС-65У. Благодарение на неговата конструкција, средството може да се примени во најсложените услови на експлоатација. За ефикасноста на ова средство најдобро сведочи податокот дека е во состојба за една минута во потполност да деконтаминира 90 квадратни метри простор. „Орлан“ во 2016. година учествуваше во ликвидација на епидемијата од Антракс која се случи во Јамалскиот регион

„Орлан“ е наменет за ефикасна дезинфекција на различни типови возила, згради и останати затворени објекти, како и средства за индивидуална заштита. Целосниот комплекс е поставен на шасија на камионот КамАЗ-53501. Средството е во вооружувањето на армијата воведено во 2015. година. Се состои од кран-манипулатор и хидраулична дигалка.

Ова му овозможува ефикасна употребливост во најсложени услови на експлоатација. Неговиот капацитет за дезинфекција изнесува околу 90 квадратни метри простор во една минута. Благодарение на својот габарит „Орлан“ без проблем може да се транспортира со воено-транспортниот авион ИЛ-76. Посадата која управува со целиот систем се состои од три членови.

Неговата примена е забележана на почетокот на месец август 2016. година во прилика на сузбивање на Антракс на подрачјето на Јамалскиот регион.

Оваа машина е „помал брат“ на специјалниот советски комплекс за топлотен третман и дезинфекција на вооружување и воена техника ТМС-65У.

ТМС-65У на задниот дел на комплексот на камионската платформа има турбомлазен мотор ВК-1 кој инаку се наоѓаше на ловечките авиони МиГ-15 и МиГ-17, но и на бомбардери од типот ИЛ-28. Со помош на овој систем војската е во состојба да на брз и ефикасен начин изврши чистење на возилата од хемикалии, но и за правање на димни завеси со кои се покрива движењето на трупите на боиштето.

Неговата ефикасност е импресивна. Имено, еден ТМС-65У може за еден час да деконтаминира простор од речиси 5 квадратни километри.

Latest News

Гласањето на бoлнитe во шест општини од Југоистокот се одвива без пpoблeми

Вкупно 1.369 болни и изнемоштени лица денес гласаат во општините Струмица, Радовиш, Василево, Босилово, Ново Село и Конче. Гласањето...

Се празнуваат големите господови лекари Св. Козма и Дамјан

Денеска е Св. маченици и бесребреници Козма и Дамјан. Браќата Козма и Дамјан потекнуваа од Рим. Беа крстени уште во детството и воспитани во христијански...

Прва прес-конференција на ДИК за денешното гласање на бoлнитe, нeмoќнитe лицa и зaтвоpeницитe

Избирачките одбори од утринава го спроведуваат гласањето на болните, немоќните, хронично болните лица, кои се пријавиле за гласање за предвремените парламентарни избори, а своето...

Водовод со апел до скопјани – Водата користете ја разумно и рационално

ЈП Водовод и канализација – Скопје апелира до граѓаните на градот Скопје за рационално користење и употреба на водата, односно да се избегнува полевање...

На ќерката на српски политичар и се зaкaнувa зaтвоp од 40 години

Дваесет и шест годишната Јелена Шпаговиќ, ќерка на поранешен пратеник и втор човек на партијата Српска десница, Саша Дујовиќ, која е обвинета за убиство...

More Articles Like This