РУСИЈА ГО ЗАТВОРА ПАЗАРОТ ЗА САД: Вашингтон oбвинувa за кршење на нормите на Светската трговска организација!

Поврзано

„ВAКЦИНA АЛИЈАНСА“: Светските лидери ветија 8,8 милијарди долари за вaкциниpaњe во наjcирoмaшнитe земји

Лидерите на најразвиените земји и светски познатите донатори, како „Фондацијата Бил и Мелинда Гејтс“, ветија дека ќе обезбедат 8,8...

САД: Илјадници присутни на кoмeморaцијатa на Џорџ Флојд во Минеаполис

Илјадници луѓе ноќеска присуствуваа на комеморацијата на Афроамериканецот Џорџ Флојд, кој минатиот понеделник беше убиен за време на полициско...

АРХЕОЛОШКО ОТКРИТИЕ: Најстарата градба на древните Маи е изградена пред 3.000 години

Археолози од Мексико и од американскиот Универзитет на Аризона открија древна тврдина во југоисточно Мексико, за која се верува...

Вашингтон смета дека Москва системски ги крши нормите на Светската трговска организација, се вели во извештајот на трговското претставништво на САД во СТО.

Во документот, меѓу другото стои и дека Русија ги заобиколува правилата на слободниот пазар, со што го попречува извозот на американски производи и услуги.

„Ако САД потврди дека Русија не ги исполнува своите обврски од СТО, тие ќе ги преземат сите неопходни мерки за да се реши прашањето и рускиот пазар да остане отворен за САД.“, се вели во документот.

Притоа, авторите признаваат дека прекинот на билатералните односи помеѓу САД и Русија по настаните во Украина во 2014 година ги ограничи можностите за директни разговори, а барањата на Вашингтон за состаноци Русија ги игнорира.

„САД ќе продолжи внимателно да следи дали Русија ги исполнува своите обврски во врска со царините. Меѓутоа тоа не е единствениот проблем со кој се соочуваме“, се вели понатаму во документот.

На мета се и правилата за локализација на производството, некои даноци, барањата за фотосанитарна контрола, како иправилата за извоз на Русија.

„Во Русија е на сила таканаречен список на важни производи над кои можат да се наметнат одредени ограничување при извозот.“, писува во извештајот.

САД се спремни да бараат СТО да воведе принудни мерки доколку то а е потребно.

Актуелно

МИТОВСКИ ДО ФИЛИПЧЕ: Ќе одговараш за намерно ширење на заразата и неодговорно работење

Венко, мислиш дека ако бегаш од одговори на нормални новинарски прашања ќе ја избегнеш одговорноста или се надеваш дека...

(Видео) НЕ ТЕРААТ ДА ГЛАСАМЕ ПА МАКАР И УМPEЛЕ: Граѓаните нeзaдоволни од кapантинот и досегашната работа на Филипче, наместо здравје тераат политика!

Граѓаните ги користат последните неколку часа пред започнувањето на полицискиот час за да ги испазарат потребните намирници. На градскиот пазар во Скопје имаше повеќе...

СРЕДЕ ПАНДЕМИЈА: Жбогар ни порача дека мораме да ги решиме сите прашања со Бугарија, ама за датум не е сигурен

Преговарачаката рамка се уште не е финализирана и не претставува јавен документ и затоа не можам да зборувам за тоа што ќе биде внатре....

ФАТЕНИ ЖИВИ-СЕ ЛАЖИРААТ БРОКИТЕ НА НОВОЗАРАЗЕНИ?!: Филипче и градоначалникот на Велес со различни бројки за новозаразени во градот

Денес 4 нови случаи во Велес од корона вирусот. Ова го соопшти денес на прес конференција градоначалникот на општна Велес Аце Коцевски. Тој истакна...

СВЕШТЕНСТВОТО ПОМЕЃУ ВЕРНИЦИТЕ И ВЛАСТА: Гласно говори молкот на МПЦ за полицискиот час за Задушница

Свешетенството во моментов се наоѓа во незгодна ситуација помеѓу помеѓу верниците и власта. Гласно говори молкот на МПЦ за полицискиот час за Задушница. Светиот архијерејски...

Повеќе вести