Русија до крајот на годината ќе произведе 200 милиони дoзи вaкцинa пpoтив Koвид-19

Поврзано

Русија наскоро започнува со масовно вакцинирање против ковид-19

Русија се подготвува да започне со масовна вакцинација против Ковид-19 во октомври, објави министерот за здравство Михаил Мурашко. Лекарите,...

Путин потпиша закон за измени во изборниот процес

Претседателот Владимир Путин потпиша предлог-закон со кој се менува руското изборно законодавство, вклучително и опција за одржување на гласање...

Русија се подготвува прва во светот да одобри вaкцинa за кoрoнaвиpyc

Русија планира да биде првата земја во светот која ќе одобри вакцина за коронавирусот за помалку од две недели. Руски...
- Advertisement -

Директорот на рускиот Инвестициски фонд, Кирил Димитриев во колумна за американскиот неделник „Њузвик“ истакна дека Русија до крајот на годината ќе произведе 200 милиони дози вакцина против новиот коронавирус.

Тој наведе дека вакцината ќе ја произведува рускиот Национален истражувачки центар за епидемиологија и микробиологија во партнерство со неколку држави.

Во светот се развиваат две слични вакцини, едната на Универзитетот во Оксфорд во соработка со компанијата „Астра Зенека“, а другата ја подготвува кинеската компаниај „КанСино Биолоџигс“.

Latest News

Три cмpтни cлyчаи, 74 нoвoзaбoлeни

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 689 тестирања, а регистрирани се 74 нови случаи...

Eкcплицитнo фото: Рита Ора тoплec на плажа

Британската поп-ѕвезда со косовски корени, деновиве е на Ибица, каде одмара со друштво и со десет години постарото момче. Рита Ора веќе неколку месеци...

Мицкоски: Државата ја втурнувaaт во цpвeната зoнa на пpeзадолженocт, дoлгoт дocтигна 59,5%

Лидерот на партијата ВМРО-ДПМНЕ, на својата официјална Фејсбук страница напиша статус во кој што објави податоци од Министерството за финансии во кои стои дека...

Германските ученици се вратија во училишните клупи

Десетици илјади училишни деца денеска се вратија во училиштата во северна Германија. Мекленбург-Западна Померанија е првата од 16 германски држави која ги прекина летните одмори....

Како на филм – Пoбeгнaлe од зaтвop од 12 кат со вpзaни чаршави

Бегство од затвор како на филм се случи во затвор во Оклахома. Двајца затвореници побегнаа од затворот на 12 кат откако врзааа чарашави во...

More Articles Like This